Obserwuj w Google News

Co za dzień Polaków w Tokio! Mamy trzy kolejne medale na igrzyskach

2 min. czytania
03.09.2021 09:40
Zareaguj Reakcja

Tenisistki stołowe Natalia Partyka i Karolina Pęk zwyciężyły w turnieju drużynowym (klasa 9-10), a Barbara Bieganowska-Zając wygrała bieg na 1500 metrów (T20) podczas igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Brąz w skoku wzwyż (T44) wywalczył Maciej Lepiato.

Tokio. Co za dzień Polaków na igrzyskach paraolimpijskich Tokio 2020! Mamy trzy kolejne medale
fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Biało-czerwoni mają 22 medale (5-6-11) w japońskiej paraolimpiadzie, która potrwa do 5 września. Partyka i Pęk powtórzyły sukces z Rio de Janeiro. W finale pokonały reprezentujące Australię Qian Yang i Li Na Lei 2:0.

- Wygrałyśmy debla, a to był bardzo ważny i istotny punkt, super otwarcie meczu. Ten debel był bardzo równy, bardzo stresujący, skończyło się 11:9 w piątym secie. Było gorąco i super, że my go wygrałyśmy, bo zawsze wcześniej z nimi przegrywałyśmy. A ja później postawiłam kropkę nad +i+. Zrobiłam to, co miałam zrobić i cieszę się z tego zwycięstwa również dlatego, że zrewanżowałam się Chince-Australijce za porażkę półfinałową w singlu - stwierdziła Partyka, cytowana w komunikacie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Klasyfikacja medalowa igrzysk paraolimpijskich w Tokio. Na którym miejscu Polacy?

Tokio 2020. Złoto za bieg na 1500 metrów

Z kolei lekkoatletka Bieganowska-Zając sięgnęła po złoto po raz czwarty. W Sydney w 2000 roku była najlepsza na 800 m, zaś w Londynie, Rio i Tokio na 1500 m.

W stolicy Japonii uzyskała czas 4.27,84. Wyprzedziła Ludmyłę Danylinę 4.32,82 i Brytyjkę Hannah Taunton 4.35,34.

- To złoto smakuje z igrzysk na igrzyska coraz bardziej. Nie ukrywajmy - jest coraz ciężej, bo jestem coraz starsza i trzeba sobie z tym jakoś radzić. Też jest inaczej, bo igrzyska są co 4 lata, a tu nam się przedłużyło o rok, był troszeczkę dłuższy czas trenowania. Ale jechałam do Tokio myśląc o złotym medalu. Dziękuję team100, które przez ostatnie 6 miesięcy mnie wspierało. Nigdy wcześniej przez 26 lat kariery sportowej nie miałam tak dużego wsparcia, gdzie mogłam sobie pozwolić na sprzęt, rehabilitację, odżywki, buty. Oni wyciągnęli do mnie rękę i pomogli przygotować się do igrzysk - przyznała Bieganowska-Zając.

Brązowy medal dla Macieja Lepiato. "Nie umiem skakać w deszczu"

W skoku wzwyż Lepiato, mistrz paraolimpijski z 2012 i 2016 roku, osiągnął trzeci rezultat 2,04 m. Wcześniej przez długi czas borykał się z kontuzją Achillesa. Złoto zdobył Brytyjczyk Jonathan Broom-Edwards (2,10), a srebro Kumar Praveen (2,07) z Indii.

"Parę dni mi zajmie, aż do mnie dotrze, jaki to sukces, bo jestem bardzo ambitnym sportowcem. Tak naprawdę całokształt tego co się działo, zna tylko moja żona – trener nie wie, jak to było od strony medycznej, lekarze, którzy się mną zajmowali nie wiedzą, jak ciężka jest praca na treningach. Ten brąz – patrząc na tę drogę – był jednym z trudniejszych medali do zdobycia, niemal niemożliwych do zrobienia. Ja wybitnie nie umiem skakać w deszczu, wiedziałem, że nie będzie dobrze (...) - opowiadał Polak.

Biało-czerwoni zdobyli do tej pory w Tokio 22 krążki, ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

RadioZET.pl/PAP/giel/