Obserwuj w Google News

Srebrny medalista z Tokio przyłapany na dopingu. Sztafeta straci medal?

1 min. czytania
14.09.2021 19:04
Zareaguj Reakcja

Próbka B potwierdziła stosowanie dopingu przez brytyjskiego sprintera Chijindu Ujaha, który biegał w Tokio w sztafecie 4x100 m i wywalczył z nią srebrny medal olimpijski. Jego sprawa została skierowana do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

Tokio 2020. Chijindu Ujaha, srebrny medalista IO, przyłapany na dopingu
fot. Fotoarena/Sipa USA/East News

Chijindu Ujah, 27-letni zawodnik z Wielkiej Brytanii, został już tymczasowo zawieszony przez AIU. Teraz brytyjskiej sztafecie, w której byli także Nethaneel Mitchell-Blake, Richard Kilty i Zharnel Hughes, grozi utrata medalu. W tej sytuacji Kanada "wskoczyłaby" na drugie miejsce, a brąz przypadłby Chińczykom. Triumfowali Włosi.

Ostateczna decyzja należy do CAS. Przepisy MKOl oraz Światowej Agencji Antydopingowej są jednak w tym temacie jednoznaczne. Jeśli któryś z członków sztafety stosował niedozwolone środki, wówczas ukarana utratą medalu jest cała drużyna.

Tokio 2020. Czterech sportowców na dopingu

Ujah jest jednym z czterech lekkoatletów, u których pobrane próbki dały pozytywny wynik na stosowanie niedozwolonych środków. Wcześniej informowano o zawieszeniu biegającego na dystansie 1500 m Marokańczyka Sadika Mikhou, gruzińskiego kulomiota Benika Abramyana i kenijskiego sprintera Marka Otieno Odhiambo.

Jak podało AIU (Athletics Integrity Unit - niezależna organizacja międzynarodowa powołana do zwalczania m.in. dopingu), w organizmie Ujaha znaleziono substancje, które mogą wskazywać na stosowanie anabolicznych i androgenowych sterydów.

AIU będzie miała także za zadanie podjęcie decyzji o ewentualnej długości dyskwalifikacji Ujah.

Igrzyska w Tokio zakończyły się 8 sierpnia. Polacy wywalczyli 14 medali, w tym dziewięć lekkoatleci. Biało-czerwona męska sztafeta 4x100 m nie zdołała się zakwalifikować. 

RadioZET.pl/PAP/mar/ krys/