Obserwuj w Google News

Tokio 2020. Burmistrz miasta ugryzł złoty medal. Jest zakażony koronawirusem

Paweł Żurek
1 min. czytania
01.09.2021 19:08
Zareaguj Reakcja

Burmistrz miasta Nagoja Takashi Kawamura, który w lipcu wywołał powszechne oburzenie, gryząc złoty medal wywalczony przez japońską softballistkę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, jest zakażony koronawirusem – podała w środę agencja Kyodo.

Tokio 2020. Burmistrz Tokio Takashi Kawamura ugryzł złoty medal. Jest zakażony koronawirusem
fot. Kyodo News/Associated Press/East News

Według władz miasta u burmistrza przeprowadzono test na obecność koronawirusa, ponieważ w niedzielę wykryto zakażenie u jego sekretarza. 72-letni Kawamura nie ma objawów choroby i wypoczywa w domu, a jego obowiązki przejęli inni urzędnicy.

Kawamura jest w pełni zaszczepiony przeciw Covid-19, a drugą dawkę szczepionki przyjął na początku lipca – podkreśla Kyodo.

Tokio 2020. Kawamura ugryzł medal. Później przeprosił

„Koronawirus atakuje wściekle jak nigdy dotąd, ale będziemy pracować razem, by zapewnić, że nie będzie żadnych przerw w zarządzaniu miastem” – napisał burmistrz w oświadczeniu.

Kawamura wywołał w lipcu falę krytyki, gdy na spotkaniu z japońską softballistką Miu Goto kazał sobie założyć na szyję jej złoty medal, a następnie zdjął maseczkę i ugryzł go, pozorując zachowanie sportowców po dekoracji.

Zachowanie burmistrza potępiło wielu sportowców, którzy zarzucili mu brak szacunku i lekceważenie reguł przeciwepidemicznych. Kawamura początkowo bronił się, twierdząc, że ugryzienie medalu było z jego strony wyrazem uwielbienia dla osiągnięć sportowych. Później jednak przeprosił i zrezygnował z trzech miesięcznych pensji, czyli łącznie 1,5 mln jenów (13,5 tys. dolarów) – podało Kyodo.

Organizatorzy Igrzysk w Tokio ogłosili, że Goto otrzyma nowy medal.

RadioZET.pl/PAP