Obserwuj w Google News

Polscy medaliści olimpijscy otrzymają ponad 2 miliony złotych premii

2 min. czytania
08.08.2021 15:11
Zareaguj Reakcja

Polski Komitet Olimpijski przeznaczy łącznie 2,2 mln zł na premie dla sportowców, którzy stanęli na podium podczas igrzysk w Tokio. Biało-czerwoni w kończącej się w niedzielę imprezie wywalczyli 14 medali - cztery złote oraz po pięć srebrnych i brązowych.

Tokio 2020
fot. PAP/EPA

Zarząd PKOl na początku lipca ustalił wysokość własnych nagród za krążki wywalczone w stolicy Japonii. Są one takie same jak w przypadku zmagań olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku, tj. 120 tysięcy złotych otrzyma sportowiec, który w rywalizacji indywidualnej wywalczy złoto, 80 tys. zdobywca srebra, a 50 tys. zawodnik, który sięgnie po brąz.

W konkurencjach drużynowych, do których zaliczane są sztafety lekkoatletyczne, osady kajakarskie i wioślarskie oraz załogi żeglarskie, będzie to - odpowiednio - 90, 60 i 37,5 tys. zł.

Igrzyska olimpijskie w Tokio: Ile zarobią Polacy za medale?

W związku z tym do polskich mistrzów olimpijskich z Tokio trafi łącznie 990 tys. zł. Rozdzielone one zostaną między młociarzy Anitę Włodarczyk i Wojciecha Nowickiego, chodziarza Dawida Tomalę oraz sztafetę mieszaną 4x400 m. Przy czym ze względu na różny skład w eliminacjach i finale złote krążki wręczono łącznie siedmiorgu biegaczom.

Dla biało-czerwonych, którzy stanęli na środkowym stopniu podium, przeznaczonych będzie w sumie 860 tys. zł. W tym gronie są: oszczepniczka Maria Andrejczyk, wioślarska czwórka podwójna kobiet, kajakarki w K2 500 m, kobieca załoga żeglarska w klasie 470 oraz kobieca sztafeta 4x400 m (w której - licząc eliminacje i finał - wystąpiło w sumie pięć zawodniczek).

Tokio 2020: Premie dla sportowców za medale igrzysk olimpijskich

Zdobywcy brązowych medali otrzymają zaś 350 tys. zł. W tej grupie znaleźli się: młociarze Malwina Kopron i Paweł Fajdek, biegający na 800 m Patryk Dobek, walczący w stylu klasycznym w kat. 97 kg zapaśnik Tadeusz Michalik oraz kajakarska osada kobiet K4 500 m.

Redakcja poleca

PKOl przyzna także nagrody finansowe trenerom. Szkoleniowiec mistrza olimpijskiego może liczyć na 60 tysięcy złotych. Za srebrny krążek podopiecznego otrzyma 40, a za brązowy - 25 tysięcy. W konkurencjach drużynowych będzie to - odpowiednio - 60, 40 i 25 tys. Osobny przydział wydzielono dla sportów zespołowych, ale siatkarze - którzy jako jedyna drużyna wystąpili w Tokio - znaleźli się na podium.

RadioZET.pl/Agnieszka Niedziałek/an/ sab/