Obserwuj w Google News

W Tokio znów płonie znicz. Igrzyska paraolimpijskie oficjalnie otworzone

2 min. czytania
24.08.2021 17:24
Zareaguj Reakcja

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio zostały oficjalnie otworzone przez cesarza Japonii Naruhito. Z powodu pandemii wtorkowa ceremonia odbyła się bez publiczności. W uroczystości wzięła udział reprezentacja Polski.

Igrzyska paraolimpijskie w Tokio 2020 oficjalnie otwarte
fot. PAP/EPA

O godz. 22.08 czasu lokalnego na stadionie olimpijskim w japońskiej stolicy cesarz Naruhito ogłosił rozpoczęcie XVI Letnich Igrzysk Paraolimpijskich. Szesnaście dni wcześniej zakończyły się igrzyska olimpijskie w Tokio.

- Od jutra paraolimpijczycy znów zaczynają zmieniać świat – przyznał przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Andrew Parsons. Uroczystego zapalenia znicza olimpijskiego dokonały osoby na wózkach.

Ceremonia otwarcia igrzysk paraolimpijskich w Tokio

W zawodach paraolimpijskich wystąpi 89 reprezentantów Polski w 12 dyscyplinach. Chorążymi biało-czerwonej drużyny byli Joanna Mendak (parapływanie) i Maciej Lepiato (paralekkoatletyka).

Łącznie mają startować sportowcy niepełnosprawni ze 162 reprezentacji. Parada poszczególnych krajów odbywała się w kolejności związanej z alfabetem japońskim. Jako pierwszy wkroczył zespół uchodźców olimpijskich, potem Islandia, Irlandia itd.

W paraolimpiadzie mieli wziąć udział sportowcy z Afganistanu, ale ze względu na obecną sytuację w kraju nie przylecieli do Tokio. Podczas wtorkowej ceremonii nie zabrakło flagi tego państwa, a funkcję chorążego pełnił wolontariusz.

W zmaganiach w Kraju Kwitnącej Wiśni zadebiutują drużyny narodowe z pięciu państw: Paragwaju, Bhutanu, Malediwów, a także karaibskich wysp Grenada oraz Saint Vincent i Grenadyny.

Największa liczba reprezentacji - 164 uczestniczyła w igrzyskach paraolimpijskich w Londynie (2012 rok).

W zmaganiach paraolimpijskich, które zakończą się 5 września, ma wziąć udział ok. 4 400 zawodników. Po raz pierwszy rywalizacja odbywać się będzie w parabadmintonie i parataekwondo.

Pięć lat temu w Rio polska ekipa zdobyła 39 medali - dziewięć złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych. W tej klasyfikacji biało-czerwoni zajęli 10. miejsce.

RadioZET.pl/PAP/giel/ krys/