Obserwuj w Google News

Igrzyska paraolimpijskie dobiegły końca. Reprezentacja Polski zajęła 17. miejsce

2 min. czytania
05.09.2021 14:25
Zareaguj Reakcja

Igrzyska paraolimpijskie dobiegły końca. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Chińczycy, drugie miejsce zajęli Brytyjczycy, zaś trzecie - Amerykanie. Reprezentacja Polski ukończyła igrzyska na 17. miejscu z 25 medalami, w tym siedmioma złotymi.

Igrzyska paraolimpijskie
fot. PAP/EPA

Amerykanie pokonali Japończyków 64:60 w finale turnieju koszykówki na wózkach na zakończenie igrzysk paraolimpijskich w Tokio. W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Chińczycy - 207, a Polacy zajęli 17. miejsce - 25.

Sportowcy z Chin sięgnęli po 96 złotych krążków, 60 srebrnych i 51 brązowych. Wyprzedzili Brytyjczyków - 124 (41-38-45) i Amerykanów - 104 (37-36-31). Biało-czerwoni wywalczyli 25 medali (7-6-12), ale jeden prawdopodobnie zostanie odebrany. O stosowanie dopingu podejrzewani są kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji na 4000 m.

Igrzyska paraolimpijskie dobiegły końca. Reprezentacja Polski zajęła 17. miejsce

Na najwyższym stopniu podium stawali lekkoatleci i tenisiści stołowi. W pchnięciu kulą wygrała Renata Śliwińska, w skoku w dal Karolina Kucharczyk, w rzucie dyskiem Piotr Kosewicz, w rzucie maczugą Róża Kozakowska, w biegu na 1500 metrów Barbara Bieganowska-Zając oraz pingpongiści Patryk Chojnowski w singlu, a Natalia Partyka i Karolina Pęk w turnieju drużynowym.

Gospodarze Japończycy sięgnęli po 51 krążków, w tym 13 z najcenniejszego kruszcu.

"Ruch paraolimpijski jest silniejszy niż kiedykolwiek"

Podsumowując tokijską paraolimpiadę przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Andrew Parsons nie miał wątpliwości, że to była "najważniejsza edycja" tych zawodów ze względu na ryzyko związane z pandemią koronawirusa.

- Ruch paraolimpijski jest silniejszy niż kiedykolwiek - powiedział na konferencji prasowej Parsons na kilka godzin przed zgaszeniem ognia olimpijskiego w Tokio.

Kolejna paraolimpiada już za trzy lata w Paryżu.

RadioZET.pl/PAP