Obserwuj w Google News

Wtorek będzie polskim dniem w Tokio? Wielkie medalowe szanse biało-czerwonych

3 min. czytania
03.08.2021 03:33
Zareaguj Reakcja

Wtorek 3 sierpnia może być "polskim" dniem na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Biało-czerwoni, którzy do tej pory wywalczyli dwa krążki, mogą podwoić swój dorobek medalowy, a nawet zwiększyć go jeszcze bardziej. Kto z Polaków ma największe szanse medalowe 3.08?

Anita Włodarczyk
fot. PAP/EPA
  • Reprezentacja Polski po 10 dniach IO Tokio 2020 ma w dorobku dwa medale - złoty i srebrny
  • We wtorek 3 sierpnia biało-czerwoni mają kilka mocnych szans, by poprawić ten dorobek
  • Kto wystąpi 3.08 i kto ma największe szanse na medal w polskiej ekipie na igrzyskach w Tokio?

Worek z medalami reprezentacji Polski na IO Tokio 2020 otworzyła wioślarska czwórka podwójna w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann (srebro), a następnie kapitalnie zaprezentowała się siódemka lekkoatletów - Małgorzata Hołub-Kowalik, Iga Baumgart-Witan, Dariusz Kowaluk (półfinał), Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Karol Zalewski i Kajetan Duszyński (finał) w sztafecie mieszanej 4x400 m, którzy wspólnie stanęli na najwyższym stopniu podium. Wtorek 3 sierpnia może być najlepszym dniem dla biało-czerwonych podczas japońskich igrzysk.

Przed najważniejszą sportową imprezą czterolecia [w tym przypadku pięciolecia, bo IO w Tokio zostały przeniesione z 2020 na 2021 rok z powodu pandemii COVID-19 - red.] w gronie kandydatów do krążków wymieniało się m.in. miotaczki, tyczkarza i kajakarkę. Właśnie ta piątka zaprezentuje się jedenastego dnia olimpijskiej rywalizacji.

IO Tokio 2020: Szanse medalowe Polaków - 3 sierpnia

Jako pierwsza przed szansą stanie kajakarka Marta Walczykiewicz. O godz. 2:30 wicemistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro w K-1 powalczy w półfinale, a jeśli zakończy go pomyślnie, o 4:37 czasu polskiego popłynie po medal. Później walkę o brąz stoczy zapaśnik Tadeusz Michalik.

Redakcja poleca

Najwięcej będzie się jednak działo na arenie lekkoatletycznej. O 12:20 rozpocznie się finał skoku o tyczce z udziałem Piotra Liska. Polak w tym sezonie nie pokonał jeszcze poprzeczki zawieszonej wyżej niż 5.82 m., ale to nie oznacza, że nie może tego dokonać na docelowej imprezie. Poza zasięgiem wydaje się tylko rekordzista świata Szwed Armand Duplantis. Inni powinni być w zasięgu naszego zawodnika.

Jeszcze większe nadzieje wiążemy z występem miotaczek, bo tam możemy liczyć nie na jeden, a na dwa, a "w porywach" nawet na trzy krążki. Murowaną faworytką jest mistrzyni olimpijska z Londynu i z Rio de Janeiro Anita Włodarczyk, a Malwina Kopron i Joanna Fiodorow powinny bić się o krążki z Amerykankami Brooke Andersen i DeAnną Price, która jednak narzeka na uraz barku i nie jest w pełni sił. Konkurs ruszy o 13:35.

IO Tokio 2020: Ważne wydarzenia 3 sierpnia

To niejedyne emocje, jakie czekają kibiców reprezentacji Polski. W nocy z poniedziałku na wtorek w eliminacjach wystąpią inni nasi mocni kandydaci do podium, Marcin Lewandowski (i Michał Rozmys) na 1500 m oraz Maria Andrejczyk w rzucie oszczepem. Na 400 m pobiegnie Natalia Kaczmarek.

Ważne, być może najważniejsze, spotkanie rozegrają polscy siatkarze, którzy w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego o godz. 14:30 zmierzą się z Francją. Od 2004 roku ten etap rywalizacji jest nie do przejścia dla biało-czerwonych. Relacja na żywo z meczu Polska - Francja na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl