Obserwuj w Google News

Polska lekkoatletyczną potęgą. Najlepszy występ w historii igrzysk

2 min. czytania
06.08.2021 08:09
Zareaguj Reakcja

Reprezentacja Polski zdobyła jak dotąd 11 medali IO Tokio 2020, z czego aż siedem należy do lekkoatletów. To najlepszy występ biało-czerwonych w tej dyscyplinie w historii ich występów w igrzyskach olimpijskich, w przecież wciąż mamy szanse na kolejne krążki.

Polska lekkoatletyczną potęgą
fot. PAP/EPA
  • Cztery złote i trzy brązowe medale - tak na dwa dni przed zakończeniem IO Tokio 2020 wygląda dorobek lekkoatletycznej reprezentacji Polski
  • Na najwyższym stopniu podium stawali Anita Włodarczyk, sztafeta mieszana 4x400 m, Wojciech Nowicki i Dawid Tomala
  • To już teraz najlepszy występ polskich lekkoatletów na igrzyskach olimpijskich

Pod względem "jakości" medali polscy lekkoatleci jeszcze nigdy tak dobrze w igrzyskach nie startowali. W Tokio cztery razy stanęli na najwyższym stopniu podium, a trzy na najniższym. Dotąd jedyny raz cztery złota przywieźli z 2000 roku z Sydney, ale wówczas były to jedyne medale.

W lekkoatletycznej tabeli medalowej zajmują drugie miejsce. Wyprzedzają ich Amerykanie (5-11-4). Reprezentacja USA jest jedyną, która zdobyła więcej niż siedem krążków. Podobnie jak Polska siedem medali zdobyła Jamajka, ale karaibski kraj ma na koncie "tylko" trzy złota i zajmuje trzecie miejsce w zestawieniu.

IO Tokio 2020 - lekkoatletyka: szanse medalowe Polaków

Polacy nie powiedzieli jednak w Tokio jeszcze ostatniego słowa. Realne szanse na medal mają jeszcze liderka światowej listy wyników w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk i kobieca sztafeta 4x400 m. Jest też jeszcze parę konkurencji, w których kibice mogą liczyć na niespodzianki, bo przecież na złoto chodziarza Dawida Tomali niewiele osób liczyło.

Redakcja poleca

Poza nim na najwyższym stopniu podium stanęli Anita Włodarczyk i Wojciech Nowicki w rzucie młotem i sztafeta mieszana 4x400 m. Brąz zawisnął na szyi młociarzy Pawła Fajdka i Malwiny Kopron oraz Patryka Dobka po biegu na 800 m.

Przełożone o rok z powodu pandemii koronawirusa igrzyska w Tokio potrwają do niedzieli.

RadioZET.pl