Obserwuj w Google News

Ceremonia otwarcia IO w Tokio: Czy odbędzie się parada sportowców?

2 min. czytania
22.07.2021 22:00
Zareaguj Reakcja

Parada reprezentacji podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich Tokio 2020 - czy się odbędzie? W jakiej formule? Kto może wziąć udział w defiladzie? Wreszcie poznaliśmy szczegóły dotyczące parady sportowców w trakcie ceremonii otwarcia IO w Tokio.

Parada sportowców na ceremonii otwarcia IO
fot. AFP/EAST NEWS
  • Ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich w Tokio 2020 odbędzie się w piątek 23 lipca o godz. 13 czasu polskiego
  • Długo nie było wiadomo - nie wiedzieli nawet chorążowie Maja Włoszczowska i Paweł Korzeniowski - czy w trakcie uroczystości będzie tradycyjna parada sportowców
  • Wątpliwości rozwiał PKOl w przesłanym do nas mailu

Parada sportowców jest jednym z kulminacyjnych momentów ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich (obok zapalenia znicza, co symbolizuje oficjalną inaugurację zawodów). Biorą w niej udział wszystkie reprezentacje - w tym roku to aż 206. Chorążymi biało-czerwonych będą tym razem dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska oraz były mistrz świata w pływaniu Paweł Korzeniowski.

Zarówno oni, jak i pozostali sportowcy długo nie wiedzieli, czy tradycyjna defilada się odbędzie, w jakiej formule i czy będą mogli wziąć w niej udział. Wszystko przez obostrzenia wynikające z pandemii COVID-19, rosnącej liczby zakażeń koronawirusem zarówno w Japonii, jak i w samej wiosce olimpijskiej (ta liczba zbliża się do 100) oraz ściśle przestrzeganego reżimu sanitarnego, co zmusza organizatorów do wprowadzania limitów gości. Decyzje rządu doprowadziły nawet do zamknięcia igrzysk dla kibiców - rywalizacja sportowa będzie się odbywać przy pustych trybunach.

Parada sportowców na IO - czy się odbędzie?

W kwestii parady sportowców wszystko jest już jasne. "W defiladzie mogą wziąć udział wszyscy zawodnicy i jedynie 6 osób towarzyszących" - taką informację otrzymaliśmy z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Redakcja poleca

Oznacza to, że za chorążymi będą mogli pójść wszyscy chętni reprezentanci Polski, ale np. bez trenerów, fizjoterapeutów czy działaczy. Wiele będzie też zależeć od terminarza zmagań.

- Czekamy na losowanie. Jeśli pierwszy mecz Igi [Świątek - red] wypadnie 24 lipca, na pewno nie pojawimy się na otwarciu igrzysk. Jeśli 25 lipca, to rozważymy temat. Ceremonia to jednak wielkie przeżycie - mówił w rozmowie z TVP Sport trener najlepszej polskiej tenisistki.

Igrzyska olimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 23 lipca - 8 sierpnia. Relacja na żywo z ceremonii otwarcia IO Tokio 2020 na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/Twitter/TVP Sport