Obserwuj w Google News

Anita Włodarczyk odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą

2 min. czytania
31.08.2021 12:57
Zareaguj Reakcja

Anita Włodarczyk, trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem, została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowani przez prezydenta Andrzeja Dudę zostali też pozostali polscy medaliści zakończonych niedawno igrzysk w Tokio.

Anita Włodarczyk
fot. Kancelaria Prezydenta/Twitter/screen

Anita Włodarczyk została nagrodzona we wtorek w Pałacu Prezydenckim za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za osiągnięcia sportowe i promowanie Polski na arenie międzynarodowej przyznano pozostałym złotym medalistom zmagań olimpijskich w stolicy Japonii - lekkoatletycznej sztafecie mieszanej 4x400 m (Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Dariusz Kowaluk, Justyna Święty-Ersetic i Karol Zalewski), młociarzowi Wojciechowi Nowickiemu i chodziarzowi Dawidowi Tomali.

IO Tokio 2020: Andrzej Duda odznaczył medalistów

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano pozostałych biało-czerwonych, którzy stanęli w Tokio na podium. Srebrne medale wywalczyły: oszczepniczka Maria Andrzejczyk, wioślarska czwórka podwójna kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak i Katarzyna Zillmann), kajakarki Karolina Naja i Anna Puławska w K2 500 m, żeglarki Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar-Hill - w klasie 470 oraz lekkoatletyczna sztafeta 4x400 m kobiet (Krzyż Kawalerski otrzymała tylko Anna Kiełbasińska, bowiem w składzie były też Kaczmarek, Baumgart-Witan, Hołub-Kowalik i Święty-Ersetic). Brązowe krążki zdobyli: młociarze Malwina Kopron i Paweł Fajdek, Patryk Dobek w biegu na 800 m, zapaśnik Tadeusz Michalik (styl klasyczny, kat. 97 kg) oraz kajakarki w K4 500 m (z Nają i Puławską wystąpiły w tej konkurencji Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska).

Redakcja poleca

Nieobecni we wtorek byli Kaczmarek, Kowaluk, Zalewski i Kobus-Zawojska.

- Wiem, że przezwyciężyliście Państwo rzeczy, które dla zwykłego człowieka są niemożliwe. Ogromnie jesteśmy za to wdzięczni. Gdyby nie Państwa postawa, gdyby nie to, jacy jesteście, nie byłoby tych medali - mówił prezydent.

Reprezentacja Polski wywalczyła w Tokio 14 medali - cztery złote, pięć srebrnych i pięć brązowych.

RadioZET.pl/PAP/an/ cegl/