Obserwuj w Google News

WTA reaguje na sugestie tenisistek. Teraz wszystko będzie jasne

2 min. czytania
11.07.2023 11:04
Zareaguj Reakcja

Wiktoria Azarenka została wygwizdana za niepodanie ręki Jelinie Switolinie po ćwierćfinałowym pojedynku w Wimbledonie. Kibice kolejny raz nie zrozumieli intencji Białorusinki, w związku z czym Ukrainka, a także m.in. Aryna Sabalenka zasugerowały WTA możliwe rozwiązanie tej sytuacji. Organizacja pozytywnie odpowiedziała na ich prośby, wydając oświadczenie w tej sprawie.

Wiktoria Azarenka
fot. Alastair Grant/Associated Press/East News

- Nie mogę kontrolować tłumu. Nie jestem pewna, czy wiele osób zrozumiało, co się dzieje. Znam Jelinę od bardzo dawna. Zawsze miałam z nią dobre relacje. A okoliczności są, jakie są, i tyle. Ona nie chce podawać ręki zawodniczkom z Rosji, Białorusi. Uszanowałam jej decyzję. Co powinnam zrobić? Zostać i poczekać? Nie zrobiłem nic złego, ale czasami jestem inaczej traktowana - mówiła rozgoryczona nie tylko porażką, ale także zachowaniem kibiców Wiktoria Azarenka.

Do nieprzyjemnej sytuacji doszło po zakończeniu ćwierćfinałowego meczu Wimbledonu 2023 pomiędzy Jeliną Switoliną a właśnie Azarenką. Białorusinka nie podeszła do siatki i nie podała ręki przeciwniczce. Problem w tym, że fani kompletnie nie zrozumieli jej intencji. Ukraińskie zawodniczki od początku wojny właśnie w ten sposób traktują rywalki z krajów-agresorów i choć często nie ma między nimi złej krwi, to sytuacja polityczna rzutuje na ich postępowanie i zawód, jaki uprawiają. "Wika" podniosła jedynie kciuk do góry, dziękując tym samym Switolinie za grę i gratulując zwycięstwa.

Redakcja poleca

Apele tenisistek

Podobne zdarzenia miało miejsce podczas turnieju w Madrycie. Daria Kasatkina, jedyna Rosjanka, która bardzo otwarcie skrytykowała działania zbrodniarza z Kremla, pomachała i podniosła kciuk w kierunku Łesii Curenko. Wtedy też kibice wygwizdali jej zachowanie.

Tenisistki miały dość takiego traktowania ze strony nic nierozumiejących fanów. - Może to nie jest jasne dla ludzi, niektórzy może tak naprawdę nie wiedzą, co się dzieje - mówiła Switolina po ograniu Azarenki.

- Tak jak powiedziała Jelina, myślę, że trzeba opublikować w mediach społecznościowych oświadczenie, że nie będzie uścisku dłoni, aby gracze nie opuszczali kortu w towarzystwie takiego hejtu. Byłoby dobrze, gdyby tłum rzeczywiście wiedział, co się dzieje. Jest powód, dla którego nie ma uścisku dłoni - wtórowała jej Aryna Sabalenka. WTA pozytywnie zareagowało na ich sugestie.

Wimbledon 2023: WTA odpowiada na skandal

"W związku z niefortunnymi okolicznościami i niezrozumieniem podczas wczorajszego meczu Wimbledonu (oraz wielu innych meczów w ostatnich tygodniach) WTA chce wyjaśnić sytuację dotyczącą pomeczowych uścisków dłoni. Ze względu na trwającą karygodną wojnę WTA szanuje stanowisko ukraińskich sportowców dotyczące rezygnacji z pomeczowych uścisków dłoni z rywalkami z Rosji i Białorusi po zakończeniu spotkania, to ich prywatna decyzja. Mamy najlepszych kibiców na świecie i dziękujemy za ich wsparcie, a także dziękujemy im za zrozumienie i szacunek wobec sportowców" - napisano w mediach społecznościowych.

Jelina Switolina będzie rywalką Igi Świątek w ćwierćfinale Wimbledonu. Relacja na żywo z meczu Świątek - Switolina na sport.radiozet.pl we wtorek 11 lipca od godz. 14:30.

RadioZET.pl/WTA