Obserwuj w Google News

Rosjanka wygwizdana po meczu z Ukrainką. Kibice nie zrozumieli jej intencji

2 min. czytania
05.06.2023 13:19
Zareaguj Reakcja

Daria Kasatkina została wygwizdana przez francuskich kibiców za gest, który wykonała po przegranym spotkaniu 4. rundy French Open 2023 z Jeliną Switoliną. Rosyjska tenisistka w mediach społecznościowych wyjaśniła, że została źle zrozumiana, a jej zachowanie nie miało oznak lekceważenia Ukrainki.

Jelina Switolina i Daria Kasatkina
fot. Twitter/screen

- Chcę, by wojna się skończyła - mówiła odważnie Daria Kasatkina w rozmowie z lipca 2022 roku z popularnym vlogerem Witją Krawczenko. Dlaczego odważnie? Za takie słowa w Rosji można trafić nawet na 15 lat do więzienia, a będąc obywatelem tego kraju, ale mieszkając poza granicami, można już nigdy nie mieć okazji na powrót do ojczyzny. Rosyjska tenisistka jako jedna z nielicznych rodaczek zbrodniarza wojnę nazywa wojną i jasno określa, kto w tej inwazji jest "dobry", a kto "zły".

26-latka z Toljatti nie dała powodów kibicom i dziennikarzom, by odnosili się do niej podobnie negatywnie jak np. do Aryny Sabalenki, Anastazji Potapowej czy Weroniki Kudermietowej. Najwyraźniej jej podejście do wojny nie do wszystkich dotarło. W niedzielę Rosjanka została wygwizdana przez publiczność zgromadzoną na kortach Rolanda Garrosa w Paryżu. O co poszło?

Redakcja poleca

French Open 2023: Kasatkina wygwizdana w Paryżu

Od dnia rozpoczęcia zbrojnej inwazji ukraińskie tenisistki nie dziękują za grę przecinaczkom z państw-agresorów. Nie ma podania dłoni, uścisków, wzajemnych uprzejmości czy krótkiej wymiany zdań pod siatką. Nie inaczej było po starciu Kasatkiny z Jeliną Switoliną w 4. rundzie French Open 2023. Ukrainka wygrała 6:4, 7:6(5).

Po meczu w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym Dasza nawet nie próbuje podejść do siatki, lecz pokazuje kciuk do góry w kierunku rywalki. Część fanów odebrała ten gest za sarkastyczny i skrytykowała Kasatkinę za niesportowe zachowanie i brak szacunku. Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie inna, bo to Switolina jako pierwsza wyciągnęła kciuk w stronę Rosjanki, dziękując jej za takie zachowanie. Oznaczało ono bowiem zrozumienie.

Kasatkina zabrała głos po meczu ze Switoliną

Cała sytuacja dotknęła Kasatkinę, która na Twitterze przedstawiła swój punkt widzenia. Wyraziła też żal z zachowania części kibiców.

"Opuszczam Paryż z bardzo gorzkim uczuciem. Przez te wszystkie dni, po każdym meczu, który rozegrałam, zawsze doceniała i dziękowałam kibicom za wsparcie oraz bycie z zawodnikami. Ale teraz zostałam wygwizdana za to, że uszanowała decyzję przeciwniczki, by nie podawać ręki" - napisała 26-latka.

"Ja i Jelina okazałyśmy sobie szacunek po ciężkim meczu, ale opuszczenie kortu w ten sposób było najgorszą częścią dnia. Bądźcie lepsi, kochajcie się. Nie siejcie nienawiści. Postarajcie się uczynić ten świat lepszym. Będę kochać RG bez względu na wszystko, zawsze i na zawsze. Do zobaczenia za rok" - dodała.

Jelina Switolina w ćwierćfinale French Open 2023 zagra z Aryną Sabalenką. Po tym meczu również nie będzie wymiany uprzejmości. Białorusinka od kilku dni unika konferencji prasowych lub organizuje je tylko dla wybranych dziennikarzy, z wykluczeniem reporterów z Ukrainy, którzy zadawali jej niewygodne pytania o wojnę i sympatyzowanie z Aleksandrem Łukaszenką.

RadioZET.pl