Zmarnowana szansa Polaka. Australijczycy lepsi w finale

28.01.2023 14:27

Jan Zieliński razem z Hugo Nysem przegrali w finale debla Australian Open 4:6, 6:7 (4-7). W rywalizacji zwyciężyli reprezentanci gospodarzy - Jason Kubler i Rinky Hijikata.

Zieliński i Nys
fot. PAP/EPA

Od początku finału debla Australian Open obie pary doskonale spisywały się na serwisie. O wygranej Australijczyków w pierwszym secie zadecydował jedyny moment słabości polsko-monakijskiej pary w tym elemencie, który pojawił się w czwartym gemie.

W drugiej partii żaden z duetów nie miał nawet jednej okazji do przełamania i potrzebny był tie-break. Australijczycy uzyskali mini break, który dał im prowadzenie 3-1. Zieliński i Nys doprowadzili do remisu 4-4, ale trzy kolejne punkty padły łupem rywali, którzy po godzinie i 25 minutach mogli się cieszyć ze zwycięstwa.

Porażka Jana Zielińskiego w finale debla AO 2023

Australijczycy przez lata zdominowali rywalizację deblistów i mają najwięcej triumfów w tych zawodach. Przed rokiem finał był wewnętrzną sprawą gospodarzy, a zwyciężyli Nick Kyrgios i Thanasi Kokkinakis, którzy otrzymali od organizatorów "dziką kartę". Hijikata i Kubler wspólnie grali po raz pierwszy, a ich występ w Melbourne także był możliwy dzięki "dzikiej karcie".

Awans do finału spowodował, że w poniedziałkowym notowaniu rankingu deblistów Zieliński przesunie się z 36. na najwyższą w karierze 16. pozycję, a Nys z 40. na 22. Jeszcze większe wrażenie robi awans Australijczyków - Hijikaty z 277. miejsca na 35., a Kublera ze 166. na 33.

Wcześniej zmagania w grze podwójnej zakończyli Alicja Rosolska, w parze z Erin Routliffe, oraz Magda Linette, której partnerką była Xiyu Wang. Rosolska i Zieliński odpadli również w 1. rundzie miksta; oboje grali z zagranicznymi partnerami.

Jason Kubler, Rinky Hijikata - Jan Zieliński, Hugo Nys 6:4, 7:6 (7-4).

RadioZET.pl/PAP