Obserwuj w Google News

Brała udział w zawodach z Rosjanami. Słynna tenisistka surowo ukarana

1 min. czytania
09.03.2023 17:46
Zareaguj Reakcja

Jak poinformował w czwartek portal NRA, Łotewski Komitet Olimpijski zaprzestał finansowania sportowców biorących udział w zawodach, w których występują Rosjanie i Białorusini. Wśród ukaranych zawodników znalazła się m.in. słynna tenisistka Jelena Ostapenko.

Jelena Ostapenko
fot. IMAGO/Chryslene Caillaud/Imago Sport and News/East News

Łotewski Komitet Olimpijski (LOK) zaczął realizować plan krajowego ministerstwa edukacji i nauki, aby zaprzestać finansowania sportowców biorących udział w turniejach, w których występują Rosjanie i Białorusini - poinformował w czwartek portal NRA.

Sankcje dotyczą kolarzy Tomsa Skuijnsa i Kristsa Neilandsa oraz Jeleny Ostapenko i dwóch innych tenisistek. Wiadomość potwierdził sekretarz generalny LOK Karlis Leinieks.

Redakcja poleca

Jelena Ostapenko pozbawiona finansowania

Z tego grona najbardziej rozpoznawalnym sportowcem jest 26-letnia Ostapenko, która została triumfatorką turnieju Rolanda Garrosa 2017, a rok później dotarła do półfinału Wimbledonu. Łotewska tenisistka zajmuje 25. miejsce w światowym rankingu.

Wypłaty z LOK zostały wstrzymane z początkiem marca.

Pod koniec lutego minister edukacji i nauki Anda Caksa w wywiadzie dla programu „Rita Panorama” telewizji łotewskiej podkreśliła, że niedopuszczalne jest, aby środki z łotewskiego budżetu państwa otrzymywali sportowcy, którzy biorą udział w tych samych zawodach co zawodnicy z Rosji i Białorusi.

RadioZET.pl/PAP