Półfinalistka AO zirytowana pytaniem o rosyjskie flagi. Tak odpowiedziała

27.01.2023 08:59

Rosyjskie flagi i symbole zostały zakazane przez organizatorów Australian Open 2023, a mimo to na wielu meczach były one widoczne. - Pytasz mnie o rzeczy, na jakie nie mam wpływu i nie wiem, jakiej odpowiedzi oczekujesz - odparła Wiktoria Azarenka, zapytana o tę kwestię na konferencji prasowej.

Wiktoria Azarenka
fot. PAP/EPA

Organizatorzy Australian Open 2023 nie poszli drogą wyznaczoną przez All England Lawn Tennis Club przed ubiegłorocznym Wimbledonem i pomimo trwającej wojny w Ukrainie dopuścili do gry zawodników z Rosji i z Białorusi. To doprowadziło do licznych skandali w trakcie imprezy, żeby wspomnieć chociażby wniesienie oraz pokazywanie rosyjskiej flagi w czasie spotkania Kamilli Rachimowej z Ukrainką Kateryną Baindl czy - już po wprowadzeniu całkowitego zakazu - manifestacja przed starciem Andrieja Rubliowa z Novakiem Djokoviciem z użyciem flag ze zdjęciami Władimira Putina. Na trybunach w gronie serbskich kibiców pojawił się też mężczyzna z koszulką z literą "Z", stanowiącej symbol rosyjskiej napaści na niepodległego sąsiada, z którym później zdjęcia i filmiki robił sobie ojciec Djokovicia.

Kwestia rosyjskich, ale też białoruskich symboli rozpalała dziennikarzy w Melbourne, a w mediach społecznościowych głośny sprzeciw wyrażali przedstawiciele ukraińskiego świata sportu i polityki. Oburzeni byli też kibice. Nic dziwnego, że ta sprawa poruszana była również podczas konferencji prasowych. Właśnie z takim pytaniem musiała zmierzyć się półfinalistka AO, Wiktoria Azarenka. Białorusinka była wyraźnie zirytowana.

Azarenka zapytana o rosyjskie flagi

- Jakiejkolwiek odpowiedzi udzielę, to zostanie to zinterpretowane tak, jak będziesz chciał - wypaliła Azarenka. - Czy przeszkadzają mi rosyjskie flagi? Martwię się tym, co dzieje się na świecie. Jesteś politykiem? - odbiła "piłeczkę" w kierunku redaktora zadającego pytanie. Gdy ten odparł: "nie, a jest dziennikarzem sportowym", Białorusinka kontynuowała temat.

- A ja sportowcem. Pytasz mnie o rzeczy, na jakie nie mam wpływu i nie wiem, jakiej odpowiedzi oczekujesz. Jeśli to prowokacyjne pytanie, to możesz to zinterpretować tak, jak chcesz - podkreśliła.

Wiktoria Azarenka przegrała w półfinale Australian Open 2023 z Jeleną Rybakiną. Rosjanka broniąca barw Kazachstanu w finale zagra z rodaczką byłej liderki rankingu WTA Aryną Sabalenką, która ograła Magdę Linette.

loader

RadioZET.pl/WP Sportowe Fakty