Obserwuj w Google News

Wypowiedź Igi Świątek zmanipulowana przez Rosjan. Wycięto słowo "wojna"

1 min. czytania
17.05.2022 23:31
Zareaguj Reakcja

Rosyjski portal sportowy zmanipulował wypowiedź Igi Świątek dotyczącą przypinki w ukraińskich barwach narodowych, którą nasza tenisistka przypina do czapki podczas meczów. Redaktorzy sport.ru usunęli słowo „wojna”, zastępując je zwrotem używanym przez putinowską propagandę.

Wypowiedź Igi Świątek zmanipulowana przez Rosjan. Wycięto słowo "wojna"
fot. TIZIANA FABI/AFP/East News

Iga Świątek po meczu finałowym turnieju w Rzymie opowiedziała o przypince w barwach narodowych Ukrainy, którą nosi na czapce.

— Wiem, że wielu tenisistów na początku wojny, kiedy było o tym głośno, nosiło podobne wstążki. Teraz zauważyłam, że wielu z nich już ich nie ma, co jest dla mnie bardzo dziwne, ponieważ wojna ciągle trwa, a ludzie cierpią. Będę nosiła wstążkę, dopóki sytuacja się nie poprawi. Wiem, że Polacy mocno wspierają swoich sąsiadów. Ja również niedługo zrobię coś, co może pomóc. To mój cel. Mówiłam o tym bardzo długo, ale teraz informuję o tym oficjalnie. Chcę pokazać moje wsparcie dla Ukraińców tak, jak to już robi wielu moich rodaków — powiedziała Iga Świątek.

Redakcja poleca

Rosjanie cenzurują wypowiedź Igi Świątek 

Rosyjski portal sports.ru nie zamieścił całej wypowiedzi Polki, a do tego wyciął z cytatu słowo "wojna". "(...) zauważyłam, że wielu z nich już ich nie ma, co jest dla mnie bardzo dziwne, ponieważ operacja specjalna ciągle trwa, a ludzie cierpią — czytamy na portalu. Obcięto też zdania na temat pomocy Polaków.

Rosja od początku zbrojnej inwazji na Ukrainę twierdzi, że nie prowadzi wojny, tylko operację specjalną. W kraju Putina obowiązuje zakaz używania słów takich, jak "wojna" czy "inwazja". Grozi za to kara do 15 lat więzienia.

RadioZET.pl/onet.pl/sport.pl/PAB