Zamknij

Rewolucja w Pucharze Davisa. Zupełnie nowa formuła

Krzysztof Sobczak
16.08.2018 17:55

Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) przyjęła w czwartek w Orlando reformę rozgrywek Pucharu Davisa. Od przyszłego roku w listopadzie będzie organizowany jeden trwający tydzień turniej z udziałem 18 reprezentacji.

Duże zmiany w Pucharze Davisa
fot. AP/EAST NEWS

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Puchar Davisa to najważniejsze drużynowe zawody w tenisie, których historia sięga 1900 roku. Do tej pory odbywały się systemem pucharowym w grupach światowej oraz kontynentalnych, w czterech trzydniowych terminach w ciągu roku i na kortach jednej z drużyn. Pojedynki singlowe oraz deble rozgrywano do trzech wygranych setów. W nowej formule gry będą skrócone do dwóch zwycięskich partii.

Za reformą opowiedziało się 71,43 proc. ze 120 delegatów obecnych w Orlando. Uzyskana została w ten sposób wymagana większość dwóch trzecich głosów.

Firma Gerarda Pique sponsorem Pucharu Davisa

Puchar Davisa w nowym wydaniu będzie finansowany przez grupę inwestycyjną Kosmos, na której czele stoi piłkarz Barcelony Gerard Pique. ITF podpisała z nią lukratywny kontrakt, mający w ciągu 25 lat przynieść trzy miliardy dolarów. Gwarantowana pula nagród dla zawodników wyniesie rocznie 20 milionów dolarów, a jeszcze więcej mają otrzymać krajowe federacje.

Reformie sprzeciwiały się m.in. Australia, Wielka Brytania i Niemcy, a poparła ją Francja, mimo że były zdobywca Pucharu Davisa, a obecnie kapitan reprezentacji Yannick Noah skrytykował ITF za "zaprzedanie duszy historycznych rozgrywek".

RadioZET.pl/PAP/KS