Zamknij

Maria Szarapowa pisze o "kryzysie w Ukrainie". Słowo "wojna" nie padło

09.03.2022 20:38

Maria Szarapowa, jedna z największych gwiazd światowego tenisa ostatnich lat, po raz pierwszy zabrała głos na temat wojny w Ukrainie. Niestety w jej wpisie w mediach społecznościowych próżno szukać słowa "wojna" - w jej ocenie jest to "kryzys".

Maria Szarapowa pisze o kryzysie w Ukrainie
fot. FILIPPO MONTEFORTE/AFP/EAST NEWS

Maria Szarapowa jest ikoną rosyjskiego i światowego tenisa. W 2004 roku w wieku 17 lat wygrała wielkoszlemowy Wimbledon, dwa lata później triumfowała w US Open, po kolejnych 24 miesiącach zwyciężyła w Australian Open, a karierowego Wielkiego Szlema skompletowała w 2012 roku we French Open w Paryżu. Sukces na kortach im. Rolanda Garrosa powtórzyła w 2014 roku. Przez 21 tygodni była liderką rankingu WTA.

Jej kariera sportowa załamała się w 2016 roku. W marcu na konferencji prasowej ogłosiła, że próbka pobrana podczas Australian Open dała wynik pozytywny. Rosjanka wpadła na dopingu i została zawieszona na 15 miesięcy. Wciąż jest jednak jedną z najpopularniejszych gwiazd tenisa, nadal zyskuje wielomilionowe kontrakty reklamowe, a jej profile w mediach społecznościowych śledzi ponad 4 miliony osób. Jej fani długo musieli czekać i namawiać ją, by zabrała głos na temat wojny w Ukrainie, którą 24 lutego wypowiedział Władimir Putin. Niestety jej słowa mogą mocno rozczarować. Wojnę, zbrodnie popełniane na ludności cywilnej, w tym na dzieciach, agresję i brutalność wojsk putinowskich Szarapowa nazywa "kryzysem".

Szarapowa o wojnie w Ukrainie

"Z każdym dniem jestem coraz bardziej załamana i głęboko zasmucona obrazami i historiami rodzin i dzieci dotkniętych narastającym kryzysem w Ukrainie. Przekazuję darowiznę na fundusz pomocy kryzysowej Save the Children, organizacji, która niestrudzenie pracuje nad dostarczaniem żywności, wody i leków, aby wspierać potrzebujących. Proszę, dołącz do mnie w przekazywaniu darowizny. Modlę się o POKÓJ i przesyłam moją miłość i wsparcie wszystkim dotkniętym" - napisała popularna "Masza".

W związku z inwazją wojsk rosyjskich z Ukrainy uciekło już ponad dwa miliony osób, połowa z nich to dzieci. Ci, którzy pozostali, w niektórych miejscach nie mają wody, jedzenia, prądu i wody. To kryzys humanitarny, którego sprawcą jest Władimir Putin.

RadioZET.pl/se.pl