Zamknij
Iga Świątek i Przyjeciale dla Ukrainy
  • Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy (4)
  • Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy (3)
  • Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy (1)
  • 7 Zobacz
fot. Materiały prasowe

Akcja "Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy" przyniosła 2,5 miliona złotych zysku, który w całości zostanie przekazany na rzecz dzieci i młodzieży z kraju dotkniętego wojną. Wydarzenie uświetnili m.in. Agnieszka Radwańska i najlepsi ukraińscy tenisiści ostatnich lat, Jelina Switolina oraz Serhij Stachowski.

Iga Świątek (1. WTA) jako jedna z nielicznych tenisistek w cyklu WTA otwarcie i bardzo stanowczo mówi o wojnie w Ukrainie. Od Indian Wells występuje z niebiesko-żółtą wstążką przypiętą do czapki na znak solidarności z ofiarami agresji wojsk Władimira Putina. To także wyraz wsparcia dla koleżanek z touru, m.in. Łesii Curenko, Marty Kostiuk, Anheliny Kalininy czy Dajany Jastremskiej.

Słowa postanowiła przekuć w czyny. Przy pomocny swojego sztabu, zwłaszcza - jak sama pokreślała - PR menedżerki Pauli Woleckiej w Krakowie zorganizowała wyjątkowe wydarzenie pod nazwą "Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy". Wśród zaproszonych gości znaleźli się była wiceliderka rankingu WTA Agnieszka Radwańska, czołowy polski junior Martyn Pawelski, były ukraiński tenisista Serhij Stachowski, najlepsza zawodniczka ostatnich lat z tego kraju Jelina Switolina, a jednocześnie ambasadorka projektu UNITED24 powołanego przez Wołodymyra Zełenskiego. W tej samej roli wystąpił zdobywca "Złotej Piłki" Andrij Szewczenko. Za oprawę muzyczną odpowiadali folkowy zespół Enej oraz Anastazja, wokalistka propagująca ukraińską kulturę.

Iga Świątek wspiera Ukrainę

- Od początku wybuchu wojny moja motywacja do organizacji tego wydarzenia była wciąż tak samo wysoka. Wiem, że pamięć społeczna jest krótka, dlatego chcieliśmy zrealizować ten pomysł, aby przypomnieć światu, że wojna w Ukrainie się nie skończyła. Mieliśmy na to niecałe cztery miesiące, więc jestem tym bardziej wdzięczna, że to zrobiliśmy. Widząc TAURON Arenę pełną kibiców, którzy tak dobrze się bawili, i patrząc na zaangażowanie zawodników, byłam bardzo wzruszona. Myślę, że wykonaliśmy zadanie wspólnej pomocy przez tenis i pokazaliśmy, jak wielką społeczną siłę ma sport - mówiła Iga Świątek.

21-latka z Raszyna zwróciła również uwagę na brak konsekwencji wielu swoich koleżanek z touru, które po kilku meczach zdecydowały się porzucić niebiesko-żółtą wstążkę. - Skupiam się na tym, co ja mogę zrobić i jakie wartości mogę przekazywać. Wstążka pozostała ze mną i zostanie nadal. Dla mnie wypowiedzi po meczach są platformą do podzielenia się tym, co chcę przekazać. Wiem, że wielu zawodników nie chce się wypowiadać na te tematy, ale każdy z nas ma wolny wybór. Każdy może zdecydować, czy chce się podzielić swoimi przemyśleniami, czy zostawić je dla siebie. To też szanuję. Ja również nie wypowiadam się we wszystkich kwestiach, z którymi mierzymy się w codziennym życiu - podkreśliła.

Dużo ciepłych słów przekazała też spodziewająca się obecnie dziecka Jelina Switolina, po mężu Monfils. "Iga i Przyjaciele było wydarzeniem sportowym, które dało wszystkim radość przez tenis i pokazało siłę sportu, kiedy ten jednoczy nas ponad podziałami w pomaganiu sobie nawzajem. Ukraino, bądź silna. Razem jesteśmy silniejsi, także z naszymi Przyjaciółmi - Igą Świątek, Agnieszką Radwańską i Martynem Pawelskim oraz innymi Polakami na pokładzie. Chcę podziękować każdej osobie, która wsparła oficjalną platformę fundraisingową powołaną przez Prezydenta Zełenskiego - United 24. DZIĘKUJĘ za pomoc Ukrainie, wojna się jednak nie skończyła, pamiętajmy o tym" - napisała na Instagramie po wydarzeniu. Później spotkała się jeszcze z polską para prezydencką - obecną w Krakowie Agatą Kornhauser-Dudą i Andrzejem Dudą.

Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy: ile zebrano?

Z informacji przekazanych przez Paulę Wolecką wynika, że w trakcie wydarzenia zebrano 2,5 miliona złotych. "Prawie pół miliona zostało przekazane przez rodzinę Johnsonów i Fundację New York Jets bezpośrednio do United 24, które środki wykorzysta na pomoc medyczną niesioną dzieciom na terenie Ukrainy, a 1,5 miliona to wkład bezpośrednio od kibiców, którzy zakupili bilety na event i specjalne eventowe koszulki firmy ASICS. Oprócz tego podczas aukcji charytatywnych, które odbyły się na Meet&Greet z zawodnikami po meczu, zebrano ponad pół miliona złotych" - czytamy w komunikacie.

To najpewniej nie jest jeszcze pełna kwota. Wkrótce Iga Świątek ma przeprowadzić kolejne aukcje "ważnych dla niej przedmiotów", które zasilą konto zbiórki.

Obecnie polska tenisistka rywalizuje na kortach Legii w Warszawie. Jej rywalką w pierwszej rundzie turnieju WTA 250 będzie inna z reprezentantek Polski, Magdalena Fręch.

RadioZET.pl/materiały prasowe