Obserwuj w Google News

Młody polski tenisista zawieszony za stosowanie dopingu

2 min. czytania
16.10.2021 10:34
Zareaguj Reakcja

Filip Pieczonka, 17-letni polski tenisista, został zawieszony przez Międzynarodową Federację Tenisa (ITF) w związku z podejrzeniem stosowania dopingu. W jego organizamie wykryto steryd anaboliczny o nazwie oxandrolon (znany także jako anavar).

Filip Pieczonka zawieszony za stosowanie dopingu
fot. FR171400 AP/Associated Press/East News

Filip Pieczonka na przełomie sierpnia i września wystąpił w turnieju ITF World Tennis Tour w Czarnomorsku na Ukrainie. Na otwarcie pokonał 19-letniego Włocha Nicolo Pozzaniego 6:3, 6:2, dzięki czemu zdobył pierwszy punkt do rankingu ATP. W kolejnym etapie uległ Rosjaninowi Janowi Bondarowskiemu 2:6, 2:6.

W trakcie zawodów, 1 września, pobrano od niego próbkę moczu, która trafiła do Światowej Agencji Dopingowej (WADA) w Montrealu. Niestety wynik okazał się pozytywny - w organizmie 17-letniego Polaka wykryto steryd anaboliczny o nazwie oxandrolon (lub anavar). To środek stosowany w celu odzyskania wagi albo ułatwienia przyrostu masy ciała. Znajduje się na liście środków zakazanych.

Filip Pieczonka oskarżony o doping

Jak wynika z komunikatu ITF, Filip Pieczonka został tymczasowo zawieszony z dniem 15 października i musiał wycofać się z juniorskich zawodów Grade 2 w Stambule, w których dotarł do półfinału zarówno w singlu, jak i w deblu. Jednocześnie ma prawo do wysłuchania przed Niezależnym Trybunałem. Na razie z niego nie skorzystał.

Redakcja poleca

To kolejny przypadek podejrzenia o stosowanie dopingu w polskim tenisie. W grudniu ITF zawiesiła półfinalistkę mistrzostw kraju w singlu i mistrzynię Polski w deblu Anastazję Szoszynę. Od tego czasu w jej sprawie nic się nie wydarzyło.

W ostatnich latach najgłośniejszą dopingową wpadkę zaliczyła pięciokrotna mistrzyni Wielkiego Szlema Maria Szarapowa.

RadioZET.pl/antidoping.itftennis.com