Obserwuj w Google News

22-letni tenisista będzie grał dla Polski. Wcześniej reprezentował Niemcy

2 min. czytania
07.02.2023 16:12
Zareaguj Reakcja

W nowym, poniedziałkowym rankingu ATP pojawiło się nowe nazwisko oznaczone polską flagą. To Marcel Zieliński, syn byłego tenisowego mistrza Polski, który zamienił niemieckie na biało-czerwone barwy.

Marcel Zieliński
fot. Lotos PZT Polish Tour/mat. pras.

Marcel Zieliński urodził się w Polsce, ale większość swojego życia spędził w Niemczech, w związku z czym ma podwójne obywatelstwo. Głośno o nim zrobiło się w zeszłym roku, gdy podczas mistrzostw Polski dotarł jako kwalifikant do półfinału, w którym pokonał go niespokrewniony z nim Jan Zieliński (finalista tegorocznego Australian Open w deblu).

22-letni tenisista jest synem Mariusza Zielińskiego, reprezentanta Polski w Pucharze Davisa, który w 1999 roku został mistrzem kraju. W turnieju rozgrywanym wówczas na kortach Górnika Bytom pokonał w finale Marcina Matkowskiego.

Redakcja poleca

Marcel Zieliński będzie reprezentował Polskę

Choć Marcel Zieliński wychowywał się w Niemczech, jego związki z Polską są bardzo silne. Podobnie jak kiedyś jego ojciec reprezentował barwy klubu ZTT Złotoryja, a w sezonie 2022 wziął udział w turnieju ITF World Tennis Tour w Łodzi (pula nagród 15 tys. dolarów), gdzie dotarł do ćwierćfinału.

Warto dodać, że Zieliński wywalczył swoje pierwsze rankingowe punkty już w ubiegłym roku, ale wówczas zadebiutował w klasyfikacji ATP jako Niemiec. W poniedziałek Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych potwierdziło jednak jego zmianę barw narodowych i na światowej liście widnieje już jako Polak.

Zieliński jest na ten moment 1002. rakietą świata i 1836. deblistą globu. To jego najwyższe miejsca w karierze, choć już wkrótce pozycje te zostaną poprawione. 22-latek wciąż czeka na zmianę barw w systemach Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF).

RadioZET.pl/Rafał Smoliński