,

Wsparcie dla Kubackich z obozu rywali. "Pomimo wszystko jesteśmy z Dawidem"

20.03.2023 22:00

Norwescy skoczkowie, działacze i przedstawiciele mediów po nagłym wyjeździe Dawida Kubackiego z Vikersund wyrazili współczucie dla Polaka i przesłali mu liczne dowody wsparcia. - Mogę mieć tylko nadzieję, że wszystko zakończy się dobrze - powiedział Halvor Egner Granerud agencji prasowej NTB.

Wsparcie dla Kubackich z obozu rywali. "Pomimo wszystko jesteśmy z Dawidem"
fot. Florian Schroetter/Associated Press/East News

Dawid Kubacki z powodu choroby żony niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund. Wicelider PŚ zapowiedział, że nie weźmie udziału w rywalizacji w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023. Wyrazy wsparcia dla Polaka zamieścił w sieci trener polskich skoczków Thomas Thurnbichler, prezes PZN Adam Małysz, a także liczni przedstawiciele norweskich skoków.

Dla agencji NTB wypowiedział się m.in. szef norweskich skoków Clas Brede Brathen. - Z ręką na sercu mogę tylko powiedzieć, że w naszym środowisku wszyscy jesteśmy zjednoczeni i przejęliśmy się tą sytuacją. Trzymamy się razem pomimo granic, narodowości i pomimo wszystkiego, dlatego teraz jesteśmy z Dawidem - powiedział Brathen.

Halvor Egner Granerud, rywal Dawida Kubackiego w PŚ, zwycięzca Pucharu Świata w punktacji generalnej i turnieju Raw Air najpierw wpisał się na profilu Kubackiego w mediach społecznościowych, a później wyjaśnił swoje zaniepokojenie mediom. - O tym, że Dawid wycofał się dowiedziałem się 15 minut przed kwalifikacjami w niedzielę. Nic nie rozumiałem, jednak czułem, że dzieje się coś bardzo poważnego i są wyższe powody, aby opuścić tak szybko Norwegię. Dopiero jego wpis na Instagramie uświadomił mi powagę tej sytuacji. Mogę mieć tylko nadzieję, że wszystko zakończy się dobrze - powiedział NTB.

Marta Kubacka ma poważne problemy ze zdrowie. Dawid Kubacki rezygnuje z PŚ

Sprawę polskiego skoczka komentują też norweskie media. Dziennik „Verdens Gang” podkreślił, że Kubacki jest jednym z najbardziej znanych skoczków narciarskich i jego nagłe wycofanie musiało mieć poważny, pozasportowy powód. "Wiadomość o nagłym wycofaniu się Kubackiego, a później o poważnym stanie jego żony uderzyła nas jak bomba” - skomentował „Dagbladet”.

Do zakończenia rywalizacji w Pucharze Świata pozostały trzy konkursy indywidualne i dwa drużynowe. Polak jest aktualnie wiceliderem klasyfikacji generalnej. Trzeci Austriak Stefan Kraft traci do niego tylko 42 punkty, a czwarty Słoweniec Anze Lanisek 118. Zdobywcą Kryształowej Kuli został Norweg Halvor Egner Granerud, który na trzy konkursy przed zakończeniem sezonu ma na koncie 2058 punktów W najbliższy weekend skoczkowie będą rywalizować w Lahti, a za dwa tygodnie w Planicy.

RadioZET.pl/kucz/ msl/ co/PAP

Logo radiozet Dzieje się