Dawid Kubacki drugi w Titisee-Neustadt! Udany atak Polaka w finałowej serii

09.12.2022 13:45

Dawid Kubacki po pierwszej serii był szósty, ale w drugiej oddał doskonały skok i awansował na 2. miejsce pierwszego konkursu Pucharu Świata w skokach narciarskich w Titisee-Neustadt. Punkty do klasyfikacji generalnej zdobyło czterech Polaków. Wygrał po raz drugi w tym sezonie Anze Lanisek.

Dawid Kubacki

Dawid Kubacki od początku rywalizacji w Titisee-Neustadt spisywał się fantastycznie. Wygrał wszystkie serie treningowe oraz piątkowe kwalifikacje, ale najsłabszy skok przytrafił mu się w pierwszej serii konkursowej. W trudnych warunkach Polak uzyskał 130,5 m i plasował się na 6. pozycji. Można było być jednak pewnym, że zaatakuje w rundzie finałowej.

Mistrz olimpijski z Pekinu poszybował najdalej ze wszystkich - na 144. metr. Uzyskał też zdecydowanie najlepsze noty, bo aż 57.5 pkt. To pozwoliło mu przeskoczyć na 2. lokatę. Jedynie Anze Lanisek (141 m) okazał się lepszy o 1.3 pkt. Trzecie miejsce zajął Karl Gaiger, natomiast prowadzący po pierwszej serii Halvor Egner Granerud ukończył zmagania na 5. pozycji.

Skoki w Titisee-Neustadt: wyniki 9.12

- Szkoda pierwszej serii, bo trochę zepsułem ten skok. Walka była do samego końca i finalnie fajnie się ona skończyła. Ze słabszych skoków też trzeba wyciągnąć wnioski. Przy słabszych warunkach i tak byłem wysoko, a to cieszy - ocenił po zawodach Dawid Kubacki.

Punkty do klasyfikacji generalnej PŚ zdobyło jeszcze trzech reprezentantów Polski. Piotr Żyła zajął 6. miejsce, Paweł Wąsek był 14., a Aleksander Zniszczoł 29. Nie powiodło się Jakubowi Wolnemu, Kamilowi Stochowi, który trafił na bardzo trudne warunki i obniżoną bezpośrednio przed jego próbą belkę oraz Tomaszowi Pilchowi.

W sobotę odbędzie się w pierwszy w tym sezonie konkurs drużyn mieszanych. Wystąpią w nim Polacy - do Kubackiego i Żyły dołączą Kinga Rajda i Nicole Konderla. W niedzielę zaplanowano drugi konkurs indywidualny.