Wulgarnie i po polsku. Tak Norwegowie zachęcają do przyjazdu na Raw Air

09.03.2023 12:48

"Dzień dobry, dziękuję, k****" - w taki sposób Daniel Andre Tande zaprasza polskich kibiców do przyjazdu na norweski cykl Raw Air. Impreza, którą dwa razy wygrywał Kamil Stoch, rozpocznie się 10 marca w Oslo.

Daniel Andre Tande
fot. Raw Air/Instagram/screen

Cykl Raw Air jest jednym z najtrudniejszych, najbardziej wyczerpujących i najbardziej dochodowych dla skoczków narciarskich. Pierwotnie zawodnicy mieli rywalizować na czterech obiektach, a zwycięzcę miało wyłonić 16 prób, wraz z punktowanymi kwalifikacjami (prologami). W łączną ocenę wchodziły także indywidualne wyniki skoczków w konkursach drużynowych. W tym sezonie dokonano jednak zmiany i zrezygnowano ze zmagań zespołowych.

- Od teraz każdy będzie miał możliwość rywalizowania w klasyfikacji generalnej turnieju, nawet jeżeli nie należy do silnej reprezentacji, która jest w stanie awansować do serii finałowej konkursu drużynowego - tłumaczył tę decyzję dyrektor sportowy skoków narciarskich w Norweskim Związku Narciarskim Clas Brede Braethen w rozmowie ze skijumping.pl. To oznacza, że na końcowy sukces złoży się aż 18 skoków.

Tande zaprasza na Raw Air: "k****"

Mimo atrakcyjnej formuły organizatorzy w przeszłości miewali problemy z frekwencją. Wpływ na to miały także wyniki norweskich skoczków, bo choć m.in. Robert Johansson czy Andreas Stjernen stawali na podium klasyfikacji generalnej, to żaden z nich turnieju nie wygrał. W pięciu edycjach triumfowali po dwa razy Kamil Stoch i Stefan Kraft, a raz najlepszy był Ryoyu Kobayashi.

Polscy fani szturmowali obiekty w Oslo, Lillehammer, Trondheim [w tym roku na tej skoczni nie będzie zawodów - red.] i w Vikersund. Nic dziwnego, że Norwegowie wielokrotnie robili ukłon w kierunku naszych kibiców. Nie inaczej jest w tym sezonie, choć - trzeba przyznać - zaproszenie jest dość odważne.

- Dzień dobry, dziękuję, kur…! Ale ostatnie nie jest zbyt miłe – mówi Daniel Andre Tande na oficjalnym koncie Raw Air na Instagramie. W tle rozbrzmiewa "Mazurek Dąbrowskiego", a jeden z liderów norweskiej kadry ciągnie dalej, odpowiadając na pytanie, którzy z kibiców są najlepsi.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że polscy. Oni jeżdżą za nami po całym świecie i wspierają każdego z nas. Oczywiście trzymają kciuki za swoich zawodników, ale cieszą się z każdej długiej próby. Spotykamy ich wszędzie, to wspaniałe - ocenia.

Cykl Raw Air 2023 odbędzie się w dniach 10-19 marca. Norwegowie po raz pierwszy mogą cieszyć się ze zwycięstwa w tym turnieju za sprawą lidera klasyfikacji generalnej PŚ Halvora Egnera Graneruda. Kandydatów do sukcesu jest jednak więcej, włącznie z Kamilem Stochem, Dawidem Kubackim i Piotrem Żyłą.

loader

RadioZET.pl/Raw Air