Zamknij

Silny wiatr i mało śniegu. Pogoda może zepsuć zawody w Zakopanem

09.01.2023 16:06

Konkursy Pucharu Świata w Zakopanem mogą zostać storpedowane przez niekorzystną pogodę. Synoptycy w weekendowych prognozach przewidują, że w górach będzie utrzymywał się bardzo silny wiatr. Problemem jest też dodatnia temperatura i mała ilość śniegu.

PŚ w Zakopanem. Silny wiatr i mało śniegu. Pogoda może zepsuć zawody
fot. MAREK DYBAS/REPORTER

Konkursy Pucharu Świata, które odbędą się w sobotę (zawody drużynowe) i niedzielę (indywidualne) mogą popsuć podmuchy wiatru. "Najgorzej ma być w niedzielę (15 stycznia), a zatem w dniu, w którym ma odbyć się konkurs indywidualny (godz. 16.00). Tego dnia w Zakopanem może urywać głowy, bo wiatr osiągnie prędkość w porywach 55-85 km/h"– informuje Tomasz Kalemba z portalu sport.interia.pl.

W piątek, gdy odbędą się kwalifikacje, porywy wiatru będą nieco słabsze – mają wynosić 10-12 m/s. Podobnie w sobotę. „Wojciech Gumny, wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego, przekonuje, że nie ma się co na razie przejmować prognozami, bo aura powinna dopisać” – uspokaja jednak Kalemba.

Kolejnym problemem w Zakopanem jest też brak śniegu. W tym momencie białej pokrywy na skoczni brakuje od ok. 120 metra, czyli jeszcze przed punktem K. "Z tego powodu trzeba będzie rozpocząć akcję zwożenia śniegu. Ten ma być przetransportowany z tras biegowych i mniejszych skoczni" – informuje Kalemba.

PŚ w Zakopanem. Thurnbichler podał kadrę

W naśnieżaniu skoczni ma też pomóc pogoda – od czwartku w Zakopanem znowu spadnie śnieg, a temperatura nie przekroczy 5 stopni Celsjusza.

Terminarz PŚ w Zakopanem:

  • Piątek 13 stycznia - 15:30 - trening, 18:00 - kwalifikacje
  • Sobota 14 stycznia: 15:00 - seria próbna, 16:00 - konkurs drużynowy
  • Niedziela 15 stycznia: 15:00 - seria próbna, 16:00 - konkurs indywidualny

Kadra na PŚ w Zakopanem: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek, Jan Habdas, Aleksander Zniszczoł

RadioZET.pl/sport.interia.pl/PAB