Prolog w Lillehammer dla Graneruda. Wiatr przeszkodził naszym skoczkom

13.03.2023 21:30

Polacy w komplecie zakwalifikowali się do wtorkowego konkursu turnieju Raw Air, który odbędzie się w Lillehammer. Najlepszy z naszych reprezentantów, Kamil Stoch, zajął w kwalifikacjach 6. miejsce. Poza 10. został sklasyfikowany Dawid Kubacki, który musiał oddawać skok w bardzo niekorzystnych warunkach. 

Prolo w Lillehammer Raw Air na żywo
fot. IMAGO/Eibner/Memmler/Imago Sport and News/East News

Pierwszym z Polaków startujących w prologu w Lillehammer był Aleksander Zniszczoł, który w pierwszym konkursie w Oslo zajął pechowe, 31. miejsce, a w drugim zupełnie nie poradził sobie z warunkami i zakończył rywalizację na 52. pozycji. W kolejnej odsłonie norweskich zawodów poradził sobie lepiej – poleciał 125.5 metra, co dało mu awans do wtorkowego konkursu.

Dalej poleciał Paweł Wąsek, który z kolei skakał w dobrych warunkach. Polak po swojej próbie na odległość 129 metrów był ex aequo z Arttim Aigro. Tyle samo, choć z niższej belki i przy słabszym wietrze poleciał Kamil Stoch. Piotr Żyła, jeden z dwóch Polaków, którzy są obecnie w TOP 10 klasyfikacji generalnej, swój skok musiał oddawać w bardzo złych warunkach, przy silnym, przekraczającym metr na sekundę wietrze w plecy. Poprzedzający Polaka Andreas Wellinger poleciał jedynie 104 metry i odpadł z rywalizacji. 

Mistrz świata z Planicy oddał skok na odległość 121 metrów. Startujący jako przedostatni Dawid Kubacki także musiał lecieć z wiatrem w plecy i osiągnął 127.5 metra. - Z niższej belki to robi różnicę. W locie nie było powietrza. Czułem, że na belce "oddało mi", to był dobry skok, ale w takich warunkach nie dało się odlecieć - mówił po swoim skoku wicelider klasyfikacji generalnej. Prolog wygrał reprezentant gospodarzy - Halvor Egner Granerud - który przeskoczył skocznie i wylądował na 142 metrze.

Raw Air 2023. Wyniki Polaków w prologu

  1. Jakub Wolny – 124.5 metra – 40. miejsce
  2. Aleksander Zniszczoł – 125.5 metra – 31. miejsce
  3. Paweł Wąsek – 129 metrów – 26. miejsce
  4. Kamil Stoch – 129 metrów – 6. miejsce
  5. Dawid Kubacki – 127.5 metra – 12. miejsce

Prolog w Lillehammer, podobnie jak ten w Oslo jest brany pod uwagę do klasyfikacji generalnej tego turnieju. Konkurs w Lillehammer rozpocznie się we wtorek 14 marca o 16:10. W środę odbędzie się kolejny prolog, a po nim skoczkowie wezmą udział w drugim konkursie na skoczni o HS 140 (godz. 16:30, czwartek 16 marca). W piątek rozpocznie się rywalizacja na mamucie w Vikersund (prolog 17 marca, godz. 17). Konkurs na obiekcie o HS 240 odbędzie się w sobotę (16:30) i niedzielę (16). 

RadioZET.pl/PAB