Czterech Polaków wystąpi w konkursie na Kulm. Pech Jakuba Wolnego

27.01.2023 14:00

Dawid Kubacki zajął 4. miejsce w kwalifikacjach do konkursu lotów narciarskich na skoczni Kulm w Bad Mitterndorf. Eliminacje przeszło jeszcze trzech jego kolegów, a pierwszym, któremu się to nie udało, był Jakub Wolny. Wygrał Stefan Kraft.

Dawid Kubacki
fot. PAP/EPA

W Bad Mitterndorf na skoczni Kulm odbędą się pierwsze w tym sezonie konkursy lotów narciarskich. Piątkowe skakanie rozpoczęło się kuriozalnie, bo w premierowym treningu jury ustawiło belkę na 18. platformie, by później obniżyć ją na 4. Kamil Stoch dostał z tego tytułu ponad 70 punktów rekompensaty. W kwalifikacjach wszystko było już w porządku, choć część kibiców i dziennikarzy narzekała nieco na zbyt asekuracyjnie ustawioną belkę na "dziesiątce".

Efekt był jednak stosunkowo dobry, bo słabi skakali słabo, a ci lepsi potrafili sobie poradzić w takich warunkach. Wiało zresztą cały czas pod narty, więc nie było obaw o jakość rywalizacji w drugiej jej części. Niestety nie wszystkim biało-czerwonym udało się wedrzeć do sobotniego konkursu.

Kwalifikacje na Kulm - wyniki 27.01

Jakub Wolny wylądował na 149. metrze, co finalnie dało mu 41. miejsce. W lotach do zawodów kwalifikuje się tylko 40, dlatego Polak był pierwszym, któremu się to nie powiodło. Lepiej spisali się jego koledzy z kadry. Dawid Kubacki zajął 4. miejsce (228 m), Piotr Żyła był 8. (223 m), Kamil Stoch 14. (205 m), a Aleksander Zniszczoł 27. (179,5 m).

Chwilę radości na Kulm mieli gospodarze, bo to właśnie ich przedstawiciel triumfował w eliminacjach. Stefan Kraft uzyskał 233 m i zgarnął czek za zwycięstwo w tej części rywalizacji. Za nim uplasowali się Andreas Wellinger i Halvor Egner Granerud.

Sobotni konkurs w Bad Mitterndorf rozpocznie się o godz. 14:15. Relacja na żywo na sport.radiozet.pl.

Zapis relacji z kwalifikacji w Bad Mitterndorf

RadioZET.pl