Obserwuj w Google News

Nierówny pojedynek z wiatrem w Lahti. Polak z najlepszym wynikiem w karierze

2 min. czytania
26.03.2023 14:44
Zareaguj Reakcja

Ryoyu Kobayashi wygrał długi i rozgrywany w nierównych warunkach konkurs PŚ w Lahti. Zawody zakończyły się po jednej serii, a najlepszym z Polaków był Jan Habdas, który zajął 11. miejsce. To najlepszy wynik w karierze 19-letniego Polaka. 

Konkurs Pucharu Świata w Lahti na żywo. Relacja live i wyniki online z PŚ
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER

Konkurs PŚ w Lahti od samego początku odbywał się w trudnych i nierównych warunkach. Już w kwalifikacjach, które - jeśli są przeprowadzane bez przeszkód - trwają ok. godziny, na fińskiej skoczni przeprowadzano przez ponad 90 minut. Podobnie wyglądała rywalizacja o punkty. Skoki pierwszych sześciu zawodników trwały bowiem ponad 20 minut.

Zmienność wiatru i brak sprawiedliwych warunków dobrze pokazują różnice w odległościach, które osiągnęli dwaj skaczący po sobie Polacy: Jan Habdas i Tomasz Pilch. Habdas, pierwszy ze skaczących w tym duecie, osiągnął 124 metry i dostał dobre noty. Miał też dużo, bo aż 12 punktów odjętych za wiatr. Z kolei skaczący po nim Tomasz Pilch dostał rekompensatę za trudne warunki i wylądował na 84 metrze.

Szczęście do warunków miał Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek. Pierwszy z wymienionych Polaków poleciał aż na 129 metr, a Wąsek osiągnął 123 metry. Obaj mieli odjętych ponad 10 punktów z racji silnego wiatru pod narty.

Redakcja poleca

PŚ w Lahti. Skok Żyły i Stocha w trudnych warunkach 

Po długich oczekiwaniach skok mógł oddać także Kamil Stoch. Nasz reprezentant w kwalifikacjach poleciał daleko, więc liczyliśmy na powtórzenie tego wyniku w trakcie rywalizacji o punkty, ale w konkursie istotną rolę odegrał wiatr. Stoch wylądował na 117 metrze, co po jego skoku dało mu dopiero 11. pozycję.

Piotr Żyła także nieco wysiedział się na belce. Tuż przed jego próbą, skok zepsuł Andreas Wellinger (99.5 metra), a podmuchy wiatru wynosiły powyżej 3 m/s. Polak miał znaczne problemy w locie, ale i tak przekroczył punkt K. 120.5 metra Żyły pozwoliły mu na zajęcie 20. miejsca.

- Taki konkurs to nie jest dobra reklama dla skoków. Z trenerami mówimy, że wygranego można wyłonić po rzucie kostką. Czasem na zeskoku robi się niebezpiecznie. Kamil i Piotrek nie mieli szans w drugiej części skoku. Jeśli porównasz do najlepszych zawodników w stawce, warunki były zupełnie różne - stwierdził po konkursie Thomas Thurnbichler.

Wyniki Polaków w trakcie konkursu PŚ w Lahti: 

  • Jan Habdas 124 m, 11. miejsce
  • Tomasz Pilch – 84.5 m, 49. miejsce
  • Aleksander Zniszczoł – 129 m, 14. miejsce
  • Paweł Wąsek – 123 m, 12. miejsce
  • Kamil Stoch – 117.5 metra, 18. miejsce
  • Piotr Żyła – 120.5 metra, 20 miejsce

RadioZET.pl/PAB