,

Zmarł legendarny konstruktor skoczni. Zaprojektował obiekt w Planicy i Vikersund

21.03.2023 10:20

Zmarł Janez Gorisek, były skoczek, a później konstruktor odpowiedzialny za projekty dwóch największych obiektów na świecie – w Planicy i Vikersund. Słoweniec miał 89 lat.

Janez Gorisek nie żyje. Konstruktor zaprojektował obiekt w Planicy i Vikersund
fot. screen/Team Slovenia/Youtube account

Zanim Janez Gorisek rozpoczął pracę przy projektowaniu skoczni, sam startował jako skoczek. Reprezentował Jugosławię, w której barwach wystąpił na igrzyskach w 1956 roku. Gorisek dwukrotnie zdobywał tytuł akademickiego mistrza świata (1953 i 1957), a w 1955 na tej imprezie wywalczył srebro. Po zakończeniu kariery zawodniczej projektant skoczni narciarskich.

Po zakończeniu kariery zawodniczej został projektantem skoczni narciarskich. Jest uznawany za „ojca” skoczni mamucich. W 1968, wspólnie ze swoim bratem Vladem, zaprojektował otwartą rok później Letalnicę, potocznie nazywaną Planicą. Był również odpowiedzialny za kolejne przebudowy tej skoczni, w 1994 i w 2013 roku. W pracy nad projektami Goriskowi pomagał mu także syn Sebastjan.

W 2010 Gorisek zaprojektował budowę nowej Vikersundbakken, czyli obecnie największą skocznię na świecie. Słoweniec pracował też przy „mamucie” w Kulm i Oberstdorfie (Heini-Klopfer-Skiflugschanze). Co więcej, umiejętności i wiedza Goriska były wykorzystywane nie tylko przy skoczniach: pomagał także przy projektowaniu lotniska w Vikersund.

Pożegnanie Goriska w słoweńskich mediach. "Na stałe wpisał się do historii skoków" 

Gorisek przez wiele lat sprawował funkcje techniczne w trakcie zawodów międzynarodowych. Pełnił funkcję dyrektora konkursów olimpijskich skoczków narciarskich w 1984 roku, a zadania tego typu wykonywał jeszcze na początku XXI wieku.

Słoweńskie media w pożegnaniu Goriska pisały, że projektant na stałe wpisał się do historii skoków i lotów narciarskich. Pamięć o projektancie może zostać uczczona w trakcie zawodów w Planicy, które potrwają od 30 marca do 1 kwietnia. Gorisek darzył obiekt szczególnym uczuciem i bardzo pragnął, by to właśnie tam oddano najdłuższy oficjalny skok na świecie. Obecnie rekord należy do Stefana Krafta (253.5 m), który skoczył tak daleko w Vikersund. Rekordzistą Planicy jest Ryoyu Kobayashi (252 m).

RadioZET.pl/PAB

Logo radiozet Dzieje się