Jan Habdas brązowym medalistą MŚ juniorów! Pierwszy taki sukces od lat

03.02.2023 08:27

Jan Habdas zdobył brązowy medal mistrzostw świata juniorów w skokach narciarskich na normalnym obiekcie w Whistler. To pierwszy krążek biało-czerwonych w imprezie tej rangi od 2014 roku, gdy najwyższym stopniu podium stanął Jakub Wolny.

Jan Habdas
fot. Lukasz Szelag/REPORTER/EastNews

19-letni Jan Habdas w tym sezonie pojawiał się już w konkursach Pucharu Świata. Rozpoczął w Wiśle, a potem powrócił do drużyny przed Turniejem Czterech Skoczni. Tam nie punktował, natomiast bardzo dobrze spisał się w Zakopanem, zajmując 21. miejsce. Nie poleciał z zespołem do Sapporo i Bad Mitternorf, by przygotować się do mistrzostw świata juniorów w Whistler. I to się opłaciło.

Podopieczny Macieja Maciusiaka w kadrze B po skokach na odległość 96 i 94,5 m zajął 3. pozycję, sięgając po brązowy krążek. Mimo miejsca na podium młody zawodnik nie był zadowolony ze swoich prób.

MŚJ 2023: Brąz Jana Habdasa

- Moje skoki nie były takie świetne. Wszystkie były spóźnione i jestem z tego powodu niezadowolony. Ale tylko trochę, ponieważ i tak zdobyłem brązowy medal, z czego jestem szczęśliwy - mówił po konkursie. - Nie było zbyt wiele energii po wybiciu z progu. Od razu straciłem trochę prędkości w powietrzu. Dlatego to nie były dobre skoki - ocenił.

Niewiele brakowało, a Polacy cieszyliby się z dwóch krążków. Zmagania na 4. lokacie ukończył 16-letni Kacper Tomasiak. W pierwszej dziesiątce zmieścił się jeszcze Marcin Wróbel (9.). Klemens Joniak był 16.

Złoty medal wywalczył dobrze znany z PŚ Fin Vilho Palosaari, a po srebro sięgnął Austriak Jonas Schuster. Całą trójkę dzieliło zaledwie 1.6 pkt.

RadioZET.pl/skijumping.pl