Obserwuj w Google News

Tak daleko kobiety jeszcze nie latały. Historyczny rekord mistrzyni świata

1 min. czytania
18.03.2023 12:59
Zareaguj Reakcja

Ema Klinec ze Słowenii jako pierwsza kobieta przekroczyła granicę 200 m w długości skoku na nartach. Nieoficjalną rekordzistką świata została jednak mistrzyni świata z Planicy Kanadyjka Alexandria Loutitt.

Alexandria Loutitt
fot. Twitter/Adam Bucholz/screen

To miał być jeden z najważniejszych dni w tegorocznym kalendarzu. Organizatorzy cyklu Raw Air 2023 postanowili dopuścić do rywalizacji na "mamucie" w Vikersund 15 najlepszych skoczkiń klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Warunkiem była też pełnoletniość.

W treningach panie wolno się rozpędzały, a jury systematycznie pozwalało im na uzyskiwanie lepszych odległości. Pierwszą historyczną próbę ponad 200. metr oddała Słowenka Ema Klinec. 24-latka wylądowała na 203. metrze.

Redakcja poleca

Rekord świata Loutitt - wideo

Przez chwilę rekordzistką świata w długości lotu na nartach była też ta, która najgłośniej domagała się wprowadzenia tej konkurencji do kobiecego Pucharu Świata - Maren Lundby (212,5 m). Ostatecznie po sesjach treningowych najlepszy rezultat w dziejach należy do mistrzyni świata Alexandrii Loutitt. Nastoletnia Kanadyjka pofrunęła aż na 222. metr, a zaraz po wylądowaniu nie mogła przestać się uśmiechać. Poniżej prezentujemy nagranie z historycznego lotu Loutitt.

RadioZET.pl