,

Polacy przygotowani na odejście Horngachera. Następca Austriaka jest już znany

Krzysztof Sobczak
23.03.2019 12:55

- Jeśli w niedzielę Stefan [Horngacher - red.] powie, że odchodzi, od razu ogłosimy nazwisko nowego trenera - przyznał na antenie Eurosportu dyrektor kadry Adam Małysz. Oznacza to, że PZN jest przygotowany na odejście Austriaka i dokonał już wyboru jego następcy.

Stefan Horngacher i Piotr Żyła
fot. PAP/EPA

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Stefan Horngacher zapowiedział, że podjął już decyzję odnośnie swojej przyszłości, ale ogłosi ją dopiero w niedzielę, po ostatnim konkursie tego sezonu. Wszystko wskazuje na to, że Austriak po trzech latach pożegna się z reprezentacją Polski i przeniesie do kadry Niemiec.

Do niedzieli w polskiej ekipie panuje zmowa milczenia. Horngacher się nie wypowiada, skoczkowie nabrali wody w usta, a Adam Małysz i Apoloniusz Tajner zwodzą media i kibiców. Dyrektor kadry zdradził jedynie, że jest już plan awaryjny.

- Jutro będziemy znali nazwisko trenera reprezentacji Polski w nowym sezonie. Jeśli Stefan powie, ze odchodzi - ogłaszamy jego następcę. Ale dziś na podium widziałem, że był wzruszony - przyznał Małysz na antenie Eurosportu.

Kto zastąpi Horngachera?

Polski Związek Narciarski rozpatrywał różne opcje i przygotowywał się na odejście Austriaka. W kręgu zainteresowań byli m.in. Werner Schuster, Alexander Stoeckl czy Ronny Hornschuh. W piątek sport.pl poinformował, że ten ostatni zrezygnował z powodu nadmiernej presji, jaka panuje w Polsce. W tej sytuacji najpoważniejszym kandydatem jest asystent Horngachera, Michal Dolezal.

Sukcesy Polski pod wodzą Horngachera

Horngacher polską kadrę objął przed sezonem 2016/17. Pod jego wodzą biało-czerwoni dwa lata temu w Lahti zostali drużynowymi mistrzami świata, a Piotr Żyła wywalczył brązowy medal na dużym obiekcie. W ubiegłym roku w Pjongczangu po złoty medal igrzysk sięgnął Kamil Stoch, a drużynowo z kolegami cieszył się z brązowego. Stoch zdobył także Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2017/18. Natomiast w niedawnych MŚ w Seefeld na normalnym obiekcie triumfował Dawid Kubacki, a drugi był Stoch.

W marcu ubiegłego roku Horngacher ku zaskoczeniu PZN zgodził się jedynie na roczną umowę. Już wtedy było wiadomo, że w 2019 roku z niemiecką kadrą pożegna się trener Werner Schuster.

W styczniu decyzję o rezygnacji ze stanowiska potwierdził Schuster, a Niemcy przyznali, że najchętniej w roli jego następcy widzieliby Horngachera. Austriak zdradził kilka dni temu w niemieckich mediach, że rozmowy z tamtejszą federacją mają pozytywny przebieg.

RadioZET.pl/Eurosport/PAP/KS