Obserwuj w Google News

Thomas Thurnbichler kandydatem na trenera skoczków. Co wiadomo o szkoleniowcu?

2 min. czytania
31.03.2022 15:12
Zareaguj Reakcja

Thomas Thurnbichler najprawdopodobniej zostanie nowym trenerem reprezentacji Polski w skokach narciarskich. PZN potwierdził, że rozmawia z 33-letnim Austriakiem. Sprawdzamy, co wiadomo o młodym szkoleniowcu.

Thomas Thurnbichler kandydatem na trenera skoczkow Kim jest austriacki trener
fot. imago sportfotodienst/Imago Sport and News/East News

Prezes Apoloniusz Tajner w rozmowie z Eurosportem potwierdził, że to  Thurnbichler zastąpi Michala Doleżala. Z końcem obecnego sezonu czeskiemu trenerowi wygasał kontrakt, a w ostatnią środę „Dodo” zapowiedział, że zakończy pracę z reprezentacją.

W środę 31 marca PZN wydał komunikat, w którym stwierdzono, że Thurnbichler nie jest jeszcze trenerem naszej kadry. Trwają za to rozmowy, które mogą się zakończyć podpisaniem kontraktu. 

Redakcja poleca

Thomas Thurnbichler jako trener i zawodnik: wyniki, sukcesy

Thomas Thurnbichler do tej pory był asystentem trenera austriackich skoczków, Andreasa Widhoelzla. Wspólnie wywalczyli z kadrą drużynowe złoto olimpijskie i wygraną w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Austriacki trener urodził się 18 czerwca 1989 roku. Jest młodszym bratem Stefana Thurnbichlera, trzykrotnego zwycięzcy klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego. 

Jako zawodnik Thurnbichler zadebiutował w 2005 roku właśnie w zawodach "kontynentala". Zajął wówczas 35. miejsce. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpił w zawodach skoków narciarskich na MŚ juniorów, w których zajął 27 miejsce. W kolejnych zawodach, rozgrywanych w 2006 roku był 21. indywidualnie, a 1. w drużynie. Złoto w MŚ juniorów to największy sukces Thurnbichlera jako skoczka. Później – 2007 roku – zdobył jeszcze brąz w konkursie indywidualnym, przegrywając jedynie z Romanem Koudelką i Shōhei Tochimoto.

Thomas Thurnbichler - sławny podwójny skok w Bischofshofen

Pierwsze punkty w klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego Austriak wywalczył 11 marca 2006. Był wówczas 12. w konkursie Pucharu Kontynentalnego w Bischofshofen. Thurnbichler startował głównie w konkursach tej rangi i łącznie 19 razy stawał w nich na podium. W Pucharze Świata wystąpił raz - – 6 stycznia 2008 w zawodach Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen zajął 45. pozycję.

Oglądaj

Austriak zasłynął z "podwójnego skoku". W 2003 roku Thurnbichler jako przedskoczek podczas Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen wylądował, po czym odbił się od zeskoku i ponownie wylądował.

RadioZET.pl/PAB