Obserwuj w Google News

Świetne wieści z Norwegii. Daniel Andre Tande powrócił na skocznię

2 min. czytania
24.08.2021 14:11
Zareaguj Reakcja

Daniel Andre Tande stanął w poniedziałek na skoczni po raz pierwszy od pięciu miesięcy - czasu, w którym wziął udział w dramatycznym wypadku w Planicy, po którym został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną. -  Myślę, że już powróciłem - skomentował swoje skoki Norweg miejscowym mediom.

Daniel Andre Tande
fot. INA FASSBENDER/AFP/East News

Mistrz świata w lotach narciarskich z 2019 roku Norweg  Daniel Andre Tande wykonał pierwsze skoki od upadku 25 marca w Planicy. Zawodnik powiedział, że było to dla niego wielkie, lecz i dziwne przeżycie psychiczne. Przyznał, że jest szczególnie zadowolony, ponieważ oszukał media.

Zapowiadał swój powrót na wtorek i tego dnia pod skocznią normalną Midstubakken w kompleksie sportowym Holmenkollen w Oslo pojawili się dziennikarze wszystkich gazet i stacji telewizyjnych.

Redakcja poleca

Świetne wieści z Norwegii. Daniel Andre Tande powrócił na skocznię

Po pierwszym skoku tego dnia Norweg powiedział im: - Wiem, jakie jest zainteresowanie mediów moją osobą i celowo wprowadziłem was w błąd, bo chciałem mieć spokój i skoczyłem aż siedem razy w poniedziałek.

25 marca w Planicy Tande zaraz po wyjściu z progu runął na zeskok. Spod skoczni został przetransportowany helikopterem do szpitala w Lublanie, gdzie został wprowadzony w śpiączkę farmakologiczną.

- Minęło pięć miesięcy, jak nie stałem na szczycie skoczni, a po ostatnim skoku leżałem nieprzytomny na zeskoku. Pierwszy od tego wypadku skok nie był dobry, ponieważ był ostrożny i chodziło tylko o jego poprawne wykonanie. Już na dole jednak trzęsły mi się nogi ze zdenerwowania. Kolejne były jednak coraz lepsze. Myślę, że już powróciłem - powiedział Norweg kanałowi telewizji NRK.

Alexander Stoeckl: "Daniel Andre jest bardzo silny psychicznie"

Trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl wielokrotnie podkreślał, że po takim upadku każdy zawodnik potrzebuje czasu, aby powrócić do równowagi psychicznej.

- Ten moment nadszedł właśnie w poniedziałek i Daniel Andre tego dnia rozpoczął przygotowania do sezonu olimpijskiego. Jest bardzo silny psychicznie, o czym świadczy też fakt, że nie korzystał z pomocy psychologa. Chciał - jak tłumaczył - uregulować wszystko sam ze sobą w swojej głowie i chyba mu się to udało - podkreślił szkoleniowiec.

RadioZET.pl/PAP/Zbigniew Kuczyński