Obserwuj w Google News

Mapa konfliktu w polskich skokach. "Kosa" na linii Małysz - Stoch

2 min. czytania
28.03.2022 09:15
Zareaguj Reakcja

Konflikt w polskich skokach narciarskich eskalował wraz z ogłoszeniem przez Michala Doleżala decyzji o odejściu z reprezentacji. Trudno jednak zorientować się w tym, kto ma z kim na pieńku. Z wyjaśnieniem przybył jednak Mateusz Leleń z TVP Sport.

Adam Małysz, Kamil Stoch
fot. Jan GRACZYNSKI/East News

W miniony weekend polscy skoczkowie bardzo jasno podkreślili, że są niezadowoleni z decyzji Polskiego Związku Narciarskiego, który zdecydował się nie przedłużać kontraktu z trenerem Doleżalem.

- W ogóle nas nie zapytano o zdanie. Miały być takie rozmowy, ale ustaliliśmy, że pewne kwestie omówimy po Planicy. Nie powiedziano nam, że przed Planicą podejmą decyzję i nasze rozmowy nie będą miały sensu. To mnie boli, bo uważam, że jako zawodnik też mam sporo do powiedzenia. To, z kim chcę pracować i jak pracować ma znaczenie, i wpływa na to, jak funkcjonujemy. Zdaję sobie sprawę, że nie mogę podejmować żadnych decyzji, że jestem małym trybem w całej machinie. Ale trybem, który wykonuje finalną robotę. Jeśli zarząd PZN chce poskakać, mogę oddać im narty. Uważam, że trener Michal Doleżal jest świetnym fachowcem - mówił Kamil Stoch przed kamerami Eurosportu.

Mapa konfliktu w polskich skokach narciarskich

Największą "kosę" Stoch ma mieć z Adamem Małyszem. Z dyrektorem PZN nie zgadza się także Dawid Kubacki. Obaj zawodnicy mają mieć za to bardzo dobre relacje z trenerem Grzegorzem Sobczykiem. Ten z kolei - jak opisał to Leleń - ma "kosę totalną" z trzecim szkoleniowcem, Maciejem Maciusiakiem. Gdzieś pośrodku konfliktu jest Piotr Żyła, który ma doskonałe relacje ze Stochem i Kubackim i zmienne z Małyszem. Z boku pozostaje natomiast prezes PZN, Apoloniusz Tajner.

Zakończony w niedzielę sezon Pucharu Świata był najgorszy w wykonaniu polskiej kadry od sezonu 2015/2016. Wtedy biało-czerwoni uzbierali łącznie 1104 punktów w klasyfikacji generalnej. Teraz - 1246.

Oceniając pracę trenera Doleżala należy wziąć jednak pod uwagę także poprzednie sezony. W trakcie trzyletniej przygody na stanowisku pierwszego trenera osiągnął z kadrą mnóstwo sukcesów. Do najważniejszych zaliczymy brązowy medal igrzysk olimpijskich Kubackiego, złoty medal mistrzostw świata Żyły, brązowy medal mistrzostw świata w drużynie, brązowy medal mistrzostw świata w lotach w drużynie czy zwycięstwa Kubackiego i Stocha w Turnieju Czterech Skoczni.

RadioZET.pl