Zamknij

Mika Jukkara odchodzi ze stanowiska. Sensacyjna zmiana w PŚ w skokach

15.06.2022 19:12

Mika Jukkara tylko przez rok pełnił funkcję kontrolera sprzętu w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Fin na własną prośbę odszedł ze stanowiska, a jego miejsce zajął Austriak Christian Kathol.

Mika Jukkara
fot. FIS

- Słyszałem, że ponoć Mika Jukkara ma zostać na swoim stanowisku. Trochę to wszystkich zszokuje. Chyba że nieco się douczy, jak to wszystko ma wyglądać. Ten gość był totalnie nieprzygotowany do tego, co się działo - mówił na początku maja rozgoryczony Adam Małysz w rozmowie ze skijumping.pl. Dyrektor reprezentacji Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej zarzucał Finowi m.in. faworyzowanie niektórych ekip oraz drobiazgowość przy ocenie niektórych nowinek technologicznych. Z tego powodu biało-czerwoni w trakcie sezonu musieli zmieniać zarówno kombinezony, jak i buty, co częściowo doprowadziło do słabych rezultatów.

Małysz, który ogłosił start w wyborach na prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, może już spać spokojnie. W środę w komunikacie Międzynarodowa Federacja Narciarska przekazała, że Mika Jukkara na własną prośbę zrezygnował ze stanowiska.

Mika Jukkara nie będzie już kontrolował sprzętu

"Dla mnie to był sezon pełen emocji. Nie tylko dlatego, że był olimpijski. To zaszczyt być częścią rodziny skoków narciarskich i mieć wpływ na rozwój sprzętu. Wraz z zespołem dokonaliśmy wielu zmian dotyczących sprzętu i pomiarów. To był duży krok i wierzę, że dzięki temu nasz sport będzie bardziej przejrzysty, bardziej wartościowy i silniejszy" - powiedział Jukkara, cytowany w komunikacie FIS. "Teraz nadszedł jednak czas, abym z powodów osobistych stawił czoła innym wyzwaniom" - dodał.

Jego miejsce zajmie Austriak Christian Kathol. To nie jest zupełnie nowa postać w środowisku. 57-latek pełnił już funkcję kontrolera sprzętu, ale odpowiadał za sprawdzanie zawodników "na górze", przed skokiem. Ze słów Kathola wynika, że będzie kontynuował drogę obraną przez Fina. "Moim celem w zakresie kontroli sprzętu jest zapewnienie przejrzystości dla sportowców i trenerów, z procesem dokumentacji i statystykami dostępnymi dla zespołów" - przyznał.

Austriak zadebiutuje w nowej roli podczas zawodów Letniej Grand Prix w Wiśle, które odbędą się w dniach 23-24 w Wiśle.

RadioZET.pl/fis-ski.com/skijumping.pl