Zamknij

Gregor Schlierenzauer kończy karierę. Smutne wieści z Austrii

21.09.2021 10:40

Gregor Schlierenzauer zakończył karierę. Wybitny austriacki skoczek nie wróci na skocznię przez kontuzję kolana, której doznał w lutym tego roku.

Gregor Schlierenzauer kończy karierę. Wybitny sportowiec nie wróci na skocznię
fot. SASCHA SCHUERMANN/AFP/East News

Gregor Schlierenzauer oficjalnie zakończył karierę w poniedziałek 20 września. 31-letni skoczek ogłosił to na swoim Instagramie. "Każde zakończenie to nowe rozpoczęcie" - napisał lakonicznie Austriak. 

 Schlierenzauer przez 16 lat kariery zgromadził 53 wygrane w Pucharze Świata, dwie Kryształowe Kule, dwie wygrane w Turnieju Czterech Skoczni, tytuł mistrza świata i mistrza świata w lotach, a także 4 medale igrzysk olimpijskich - 2 indywidualnie i 2 drużynowo. 

Gregor Schlierenzauer kończy karierę
fot.

Gregor Schlierenzauer kończy karierę. "To nie była łatwa decyzja"

Ostatnie zwycięstwo w Pucharze Świata Schlierenzauer zanotował w grudniu 2014 roku. Austriak triumfował wówczas na skoczni w Lillehammer. W sezonie 14/15 Schlierenzauer jeszcze raz stawał na podium – zajął wówczas drugie miejsce. Było to ostatnie w historii miejsce „na pudle”, które wywalczył wybitny austriacki skoczek.

Przez całą poprzednią zimę Schlierenzauer wywalczył w PŚ tylko osiem punktów. W lutym doznał kontuzji kolana, która wykluczyła go na pozostałą część cyklu. W maju nie zdołał załapać się do kadry narodowej na zbliżający się sezon.

„To nie jest łatwa decyzja, ale czuję, że to właściwy moment na jej podjęcie" - napisał Schlierenzauer na swoim blogu. 

Schlierenzauer na blogu: "dzięki przerwie z powodu kontuzji pogodziłem się z przeszłością"

- Skoki narciarskie sprawiły mi wiele przyjemności i dały dużo doświadczenia. To była wyjątkowa i intensywna emocjonalnie podróż, która teraz będzie przebiegała inaczej. Ostatnie miesiące były dla mnie wyzwaniem, w pozytywnym sensie. Dzięki przerwie z powodu kontuzji miałem wystarczająco dużo czasu i dystansu, aby pogodzić się z przeszłością i zobaczyć, gdzie jestem teraz. Zakończenie kariery nie jest łatwą decyzją, ale czuję, że to właściwy moment na jej podjęcie" – napisał Schlierenzauer w pożegnalnej wiadomości do fanów. 

Schlierenzauer zdobył w karierze dwie Kryształowe Kule (2008/09 i 2012/13) za pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Ma też w dorobku cztery medale igrzysk olimpijskich - złoty (Vancouver 2010) i srebrny (Soczi 2014) w zmaganiach drużynowych oraz dwa brązowe wywalczone indywidualnie (oba Vancouver 2010).

Ponadto zdobył sześć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy krążek mistrzostw świata. Dwukrotnie zwyciężył także w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni (2011/12 i 2012/13). 

RadioZET.pl/PAB/screen Instagrama gregorschlierenzauer