Obserwuj w Google News

Daniel Andre Tande opuścił szpital: "Jego ogólny stan jest dobry"

2 min. czytania
13.04.2021 18:25
Zareaguj Reakcja

Daniel Andre Tande został wypisany ze szpitala w Oslo - poinformował lekarz norweskiej kadry skoczków narciarskich Guri Ranum Ekaas. Dodał, że ogólny stan zawodnika jest dobry.

Daniel Andre Tande opuścił szpital
fot. AP/Associated Press/East News
  • Daniel Andre Tande wyszedł ze szpitala w Oslo
  • 27-latek trafił do kliniki - najpierw w Lublanie, potem w Oslo - 25 marca po upadku w serii próbnej na Letalnicy w Planicy
  • Norweski skoczek miał złamany obojczyk i przebite płuco, wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej

Daniel Andre Tande trafił do szpitala 25 marca po koszmarnym upadku na Letalnicy w Planicy. Początkowo był leczony w Lublanie, ale gdy jego stan się ustabilizował, helikopterem przetransportowano go do ojczystej Norwegii.

27-latek w serii próbnej na "mamucie" w Planicy zaraz po wyjściu z progu zbyt nisko opuścił lewą nartę, a następnie otrzymał podmuch i z dużej wysokości runął za bulę. Obrażenia były tak poważne, że jeszcze na zeskoku musiał być reanimowany. W klinice okazało się, że ma złamany obojczyk i przebite płuco. Lekarze na ponad trzy dobry wprowadzili go w stan śpiączki farmakologicznej.

Daniel Andre Tande wyszedł ze szpitala w Oslo

W kolejnych dniach do opinii publicznej docierały coraz lepsze wiadomości na temat stanu zdrowia skoczka. Jeszcze w Słowenii, dokąd przybyła jego rodzina, żartował, że "tak łatwo się go nie pozbędziemy". W czwartek w Oslo przeszedł operację obojczyka, która skończyła się sukcesem, dzięki czemu po kilku kolejnych dniach mógł opuścić szpital.

"Daniel wczoraj został wypisany ze szpitala. Czuje się dobrze, a jego stan ogólny jest dobry. Spokój i wypoczynek to część rehabilitacji, dlatego w najbliższych tygodniach nie będzie dostępny dla dziennikarzy i udzielał się w mediach" - przekazał lekarz reprezentacji Norwegii Guri Ranum Ekaas we wtorkowym komunikacie.

Redakcja poleca

- Jesteśmy przekonani, iż Daniel nie może doczekać się dnia, w którym porada lekarska nie będzie wpływać na jego codzienne życie. W imieniu osób związanych ze skokami chciałbym podziękować lekarzowi zespołu za profesjonalizm, włożony wysiłek i bardzo dobrą współpracę, która była ogromną pomocą nie tylko dla Daniela, ale także dla nas wszystkich, dla których był to wymagający czas - zapewnia dyrektor kadry Clas Brede Braathen.

Daniel Andre Tande - sukcesy, osiągnięcia

27-letni Tande to jeden z czołowych skoczków narciarskich ostatnich lat. W drużynie został mistrzem olimpijskim w Pjongczangu, był też wicemistrzem globu w 2017 roku w Lahti. Indywidualnie w 2018 został mistrzem świata w lotach i dwukrotnie zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

RadioZET.pl/skijumping.pl