Obserwuj w Google News

Powrót gwiazd do reprezentacji Polski. Znamy ostatniego rywala przed ME

2 min. czytania
01.08.2023 08:22
Zareaguj Reakcja

Przed zbliżającymi się ME siatkarek reprezentacja Polski pod wodzą Stefano Lavariniego zagra trzy mecze towarzyskie przeciwko Turcji. Będzie to ostatni etap przygotowań do europejskiego czempionatu. Jednocześnie do kadry powróciły cztery zawodniczki m.in. Malwina Smarzek i Joanna Wołosz.

Malwina Smarzek na ME
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News

Polskie siatkarki po wywalczeniu brązowego medalu w turnieju finałowym Ligi Narodów miały zaledwie sześć dni wolnego. Niespełna tydzień po przylocie ze Stanów Zjednoczonych musiały stawić się na kolejnym zgrupowaniu w Szczyrku. Siatkarki praktycznie nie miały wakacji. Powodem tego jest wcześniejszy termin rozpoczęcia mistrzostw Europy, które startują już we wtorek 15 sierpnia.  Od poniedziałku Polki trenują już w Mielcu, gdzie w piątek i sobotę rozegrają dwa spotkania kontrolne z Turczynkami. Wcześniej, bo już w środę z triumfatorkami Ligi Narodów zmierzą się w Krośnie.

- Te zespoły, które nie awansowały do turnieju finałowego Ligi Narodów miały więcej czasu na odpoczynek i na regenerację niż my. No cóż, "coś za coś". Z jednej strony brak wakacji, ale mamy medal, który nas mocno podbudował. Nie mogliśmy pozwolić sobie na dłuższą przerwę, gdyż przed nami druga, ważniejsza część sezonu. Jak nie trenujesz, nie idziesz do przodu. Musimy dalej pracować, zgrywać zespół, bowiem dołączyło kilka nowych dziewczyn - powiedział PAP drugi trener reprezentacji Nicola Vettori.

Gwiazdy wracają do kadry na ME siatkarek

W przygotowaniach do mistrzostw Starego Kontynentu, które rozegrane zostaną w czterech krajach: we Włoszech, Belgii, Estonii i Niemczech, uczestnicy 17 zawodniczek. Do kadry dołączyły zawodniczki, które wcześniej borykały się z problemami zdrowotnymi i fizycznymi - rozgrywająca Joanna Wołosz, środkowe Aleksandra Gryka i Kamila Witkowska oraz atakująca Malwina Smarzek. Z kolei Dominika Pierzchała, została powołana do reprezentacji U21, która przygotowuje się do mistrzostw świata.

Mecze z Turczynkami cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkie bilety zostały wyprzedane; w Krośnie (środa, godz. 18) spotkanie obejrzy ponad dwa tysiące kibiców. Z kolei trybuny nowego obiektu w Mielcu mogącego pomieścić trzy tysiące widzów także wypełnią się do ostatniego miejsca na obu pojedynkach (piątek, godz. 17.30, sobota godz. 18).

Redakcja poleca

Po meczach z Turcją reprezentacja przeniesie się do Spały, gdzie spędzi ostatni tydzień przed mistrzostwami. Do belgijskiego Gentu Polki wylecą 15 sierpnia; w fazie grupowej zmierzą się ze Słowenią, Węgrami, Serbią, Belgią i Ukrainą.

Skład reprezentacji Polski na mecze towarzyskie z Turcją:

rozgrywające: Joanna Wołosz, Katarzyna Wenerska, Julia Nowicka;

środkowe: Magdalena Jurczyk, Agnieszka Korneluk, Joanna Pacak, Aleksandra Gryka, Kamila Witkowska;

przyjmujące: Martyna Łukasik, Olivia Różański, Martyna Czyrniańska, Monika Fedusio;

atakujące: Magdalena Stysiak, Monika Gałkowska, Malwina Smarzek;

libero: Maria Stenzel, Aleksandra Szczygłowska.

RadioZET.pl/PAP - Marcin Pawlicki