Obserwuj w Google News

Wielkie święto siatkówki. Polskie miasto gospodarzem turnieju finałowego

2 min. czytania
06.12.2022 19:20
Zareaguj Reakcja

Gdańsk został wybrany gospodarzem turnieju finałowego Ligi Narodów siatkarzy w 2023 roku. Mecze z udziałem reprezentacji Polski siatkarzy odbędą się w Ergo Arenie w dniach 19-23 lipca. Z kolei decydujące spotkania w rywalizacji siatkarek odbędą się w amerykańskim Arlington (12-16 lipca).

Kurek, Fornal, Zatorski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Gdańsk pełnił wcześniej rolę gospodarza tylko jednego z turniejów fazy zasadniczej tegorocznej Ligi Narodów siatkarzy. Jednocześnie gościł u siebie zawodników w zeszłorocznych ME mężczyzn.

"Kolejny raz siatkówka na najwyższym, międzynarodowym poziomie trafi do Gdańska. Cieszymy się, że najlepsi siatkarze świata z reprezentacją Polski na czele zagrają w lipcu w Ergo Arenie. Zapraszamy wszystkich kibiców na mecze i do wspólnego przeżywania sportowych emocji" - powiedział zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski, cytowany na oficjalnej stronie Ergo Areny.

Decydująca faza rywalizacji siatkarek odbędzie się w Arlington w amerykańskim stanie Teksas od 12 do 16 lipca. Stany Zjednoczone są też gospodarzem jednego z turniejów fazy zasadniczej mężczyzn - od 4 do 9 lipca zagrają oni w Anaheim.

Turniej finałowy Ligi Narodów w Gdańsku

Przyszłoroczna edycja Ligi Narodów będzie miała identyczny format jak w tym sezonie - w rozgrywkach, zarówno kobiecych, jak i męskich, weźmie udział 16 drużyn podzielonych na dwie grupy po osiem. Każdy zespół w ciągu trzech tygodni rozegra 12 spotkań.

Do fazy finałowej awansuje osiem najlepszych drużyn. Ma ona format pucharowy, co oznacza, że gra rozpocznie się od ćwierćfinałów, a następnie odbędą się półfinały i finał. Polacy jako gospodarz mają zagwarantowane miejsce w tym turnieju, bez względu na wyniki fazy zasadniczej. Biało-czerwone będą musiały powalczyć o awans w trakcie trzech turniejów pierwszego etapu rozgrywek.

RadioZET.pl/PAP