Obserwuj w Google News

Wielka niespodzianka w "polskiej" grupie. To oni pojadą na igrzyska!

2 min. czytania
08.10.2023 11:55
Zareaguj Reakcja

Reprezentacja Kanady zagra na igrzyskach olimpijskich w siatkówce. W ostatnim meczu turnieju kwalifikacyjnego pokonała Meksyk 3:0 i "wskoczyła" na drugie miejsce, wyprzedzając w tabeli takie drużyny jak Belgia czy Argentyna. Z pierwszego miejsca w grupie C awans do IO w Paryżu wywalczyli Polacy.

reprezentacja Kanady w siatkówce
fot. Rouelle Umali/Xinhua News/East News

Jeszcze przed startem kwalifikacji do igrzysk olimpijskich mało kto wyobrażał sobie, że to właśnie Kanada wywalczy awans. Faworytami do zajęcia na koniec dwóch pierwszych miejsc byli Polacy i Argentyńczycy. Ostatecznie z mianem faworytów poradzili sobie tylko biało-czerwoni, którzy wygrali wszystkie mecze. Argentyna z kolei zanotowała dwie porażki - z Polską i... Kanadą!

Igrzyska olimpijskie w siatkówce. Belgia miała awans na wyciągnięcie ręki

Do samego końca w grze o awans była także Belgia. Ta musiała jedynie wygrać w ostatniej kolejce z Bułgarią. Siatkarze tego kraju nie wytrzymali jednak presji i przegrali po tie-breaku. Do Paryża z grupy C ostatecznie awansowali więc Polacy i Kanadyjczycy.

Wszystko jasne jest także w grupie B. Tam awansowały reprezentacje Stanów Zjednoczonych i Japonii. W grupie A pewni gry na igrzyskach olimpijskich są jedynie Niemcy, prowadzeni przez Michała Winiarskiego. W ostatniej kolejce o awans powalczą jeszcze Brazylia, Włochy i Kuba.

Ranking FIVB ostatnią szansą na awans do igrzysk olimpijskich w Paryżu

Zespoły, które nie wywalczyły przepustki do igrzysk olimpijskich w Paryżu, będą jeszcze miały szanse to zrobić. Po zakończeniu rozgrywek pozostanie pięć wolnych miejsc. Te przyznane zostaną na podstawie rankingu FIVB, stworzonego po fazie zasadniczej Ligi Narodów 2024. Co jest jednak bardzo ważne - w pierwszej kolejności awansują zespoły z kontynentów, z których awansu nie wywalczyła jeszcze żadna drużyna.

Nie przegap