,

Liga Narodów siatkarzy 2023: Terminarz meczów Polaków. Kiedy grają?

23.05.2023 10:56

W pierwszej połowie czerwca polscy siatkarze zainaugurują zmagania w Siatkarskiej Lidze Narodów 2023. To będzie pierwszy sprawdzian dla wicemistrzów świata, którzy przygotowują się na pozostałe turnieje w tym sezonie reprezentacyjnym, czyli mistrzostwa Europy i kwalifikacje olimpijskie. Kiedy grają Polacy w Lidze Narodów? O której godzinie odbędą się ich spotkania? Zapoznaj się ze szczegółowym terminarzem tegorocznej LN siatkarzy.

Bartosz Kurek i Paweł Zatorski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Liga Narodów siatkarzy 2023: Terminarz meczów. Kiedy grają Polacy?

Po wielu miesiącach oczekiwania do gry wkracza reprezentacja Polski siatkarzy. Po zakończeniu klubowego sezonu do walki o kolejne medale na następnych imprezach przystąpi Bartosz Kurek i spółka. Pierwszym przetarciem dla drużyny Nikoli Grbicia będzie Siatkarska Liga Narodów 2023. Turniej będzie stanowił doskonały moment do sprawdzenia różnych wariantów, czy zawodników przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy oraz batalii o olimpijskie przepustki do Paryża. Kilka miesięcy temu władze Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) przedstawiły dokładny terminarz meczów w LN siatkarzy 2023.

Liga Narodów: Zasady turnieju

Zasady Ligi Narodów siatkarzy nie różnią się niczym od przepisów obowiązujących wśród kobiet. Identycznie, jak u pań Siatkarska LN składa się  16 drużyn, które są podzielone na stałych uczestników, a także na pretendentów. Polacy wspólnie z Brazylią, Francją, Włochami, czy Serbią, USA i Iranem znajdują się w tej pierwszej kategorii. To oznacza, że bez względu na wyniki będą mieć zapewniony udział w następnej edycji tych rozgrywek. Natomiast wśród pretendentów mamy Słoweńców, Holendrów, Chińczyków, Kubańczyków, Bułgarów i Kanadyjczyków. Jedna z tych reprezentacji z najsłabszym wynikiem będzie musiała pożegnać się z miejscem w Lidze Narodów.

Liga Narodów 2023: Terminarz meczów polskich siatkarek [PROGRAM]

To już piąta edycja Ligi Narodów siatkarzy. Znów, tak jak w przypadku siatkarek sportowcy powalczą w dwóch etapach. Najpierw odbędzie się faza zasadnicza, a później pucharowa, czyli tzw. turniej finałwy. W pierwszej części siatkarze wystąpią w trzech mini-turniejach, w których rozegrają po cztery mecze. Wyniki uzyskane we wszystkich spotkaniach będą włączone do tabeli końcowej i na jej podstawie awans do drugiej części imprezy wywalczy siedem drużyn oraz gospodarz turnieju finałowego.

loader

Siatkarska Liga Narodów 2023: O której mecze Polaków? Program turnieju

Pierwszy turniej 6.06 - 11.06 (Nagoya, Japonia)

 •     7.06 (11:00) Polska – Francja
 •     8.06 (11:00) Polska – Iran
 •     9.06 (9:10) Polska – Bułgaria
 •     11.06 (8:40) Serbia – Polska

Drugi turniej 20.06 - 25.06 (Rotterdam, Holandia)

 •     21.06 (20:00) Niemcy – Polska
 •     22.06 (20:00) Holandia – Polska
 •     24.06 (13:00) Polska – USA
 •     25.06 (12:30) Włochy – Polska

Trzeci turniej 04.-9.07 (Pasay City, Filipiny)

 •     5.07 (13:00) Polska – Słowenia
 •     7.07 (5:00) Polska – Brazylia
 •     8.07 (9:00) Polska – Kanada
 •     9.07 (13:00) Japonia – Polska

To będzie już piąta edycja Ligi Narodów. Rozgrywki u siatkarzy zastąpiły Ligę Światową w 2018 roku, a u pań World Grand Prix. Impreza nie doszła do skutku jedynie w 2020 roku po wybuchu pandemii koronawirusa. W ubiegłej edycji LN siatkarzy po złote medale sięgnęli Francuzi, którzy w finale pokonali Amerykanów. Natomiast brąz zdobyli biało-czerwoni. Mimo ostatniego triumfu Trójkolorowi znajdują się na drugim miejscu wśród najbardziej utytułowanych reprezentacji w tych rozgrywkach z dorobkiem jeden złoty, jeden srebrny i jeden brązowy krążek. Dwa zwycięstwa w LN mają Rosjanie, którzy są liderami w klasyfikacji medalowej. Polacy w tym zestawieniu zajmują piąte miejsce z jednym srebrnym i dwoma brązowymi krążkami. Czy tym razem wicemistrzowie świata zdobędą złoto?

Liga Narodów siatkarzy 2023: Kiedy odbędzie się turniej?

Start Ligi Narodów siatkarzy zaplanowano we wtorek 6 czerwca. Faza zasadnicza potrwa do 9 lipca. Turniej finałowy, który odbędzie się w ERGO Arenie na granicy Gdańska i Sopotu zostanie rozegrany w dniach 19-23 lipca.

Liga Narodów siatkarzy 2023: Transmisja TV

Transmisję TV meczów Siatkarskiej Ligi Narodów będzie można śledzić na antenach Polsatu Sport i TVP Sport.

RadioZET.pl

Logo radiozet Dzieje się