Obserwuj w Google News

Sensacja goni sensację. Brazylia i Włochy bez awansu na igrzyska?

2 min. czytania
08.10.2023 10:13
Zareaguj Reakcja

Siatkarze reprezentacji Włoch ponieśli drugą porażkę w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich 2024 i znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Niewiele lepiej wygląda sytuacja Brazylii. Obie drużyny zmierzą się w bezpośrednim pojedynku w ostatniej kolejce rozgrywek. Obie mogą jednak zostać wyprzedzone przez... Kubę.

siatkówka, reprezentacja Włoch
fot. Piotr Matusewicz/East News

Tzw. czarnym koniem rywalizacji o awans na igrzyska olimpijskie w grupie A okazała się prowadzona przez Michała Winiarskiego reprezentacja Niemiec, która ograła zarówno Włochów, jak i Brazylijczyków. Italia ponadto przegrała z Kubą i teraz ma już niewielkie szanse na bezpośredni awans do IO w Paryżu.

Siatkówka. Brazylia i Włochy nie awansują na igrzyska olimpijskie 2024?

Układ tabeli grupy A wygląda tak, że awans z pierwszego miejsca zapewniony mają Niemcy (18 punktów). Druga jest Brazylia (13), trzecie Włochy (12), a czwarta Kuba (12). Kto z tej trójki ma największe szanse na awans? Brazylia, by wywalczyć prawo do gry w Paryżu, musi po prostu wygrać z Włochami za trzy punkty, czyli 3:0 lub 3:1. Italia musi z kolei ograć Brazylię bez straty seta. Kuba za to będzie musiała liczyć na to, że Brazylia wygra z Włochami 3:2 lub Włosi wygrają 3:1 albo 3:2. Ona sama musi ograć 3:0 lub 3:1 Iran.

Sytuacja jest dość skomplikowana, ale i bardzo emocjonująca. Niewykluczone, że awansu z grupy A nie wywalczy żaden z faworytów. Dla Brazylii i Włochów byłaby to ogromna porażka, ale nie koniec marzeń o grze w Paryżu. Po zakończeniu turnieju kwalifikacyjnego do IO zostanie pięć wolnych miejsc. Te przyznane zostaną na podstawie rankingu FIVB, stworzonego po fazie zasadniczej Ligi Narodów 2024. Co jest jednak bardzo ważne - w pierwszej kolejności awansują zespoły z kontynentów, z których awansu nie wywalczyła jeszcze żadna drużyna.

Polscy siatkarze pewni gry na igrzyskach w Paryżu. Celem złoty medal

Podczas gdy gorąco jest w ekipach Brazylii, Włoch czy Kuby, o awans nie muszą martwić się Polacy. Biało-czerwoni wygrali wszystkie swoje mecze turnieju kwalifikacyjnego w grupie C i wywalczyli pewny awans do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Tam zagrają jako jeden z głównych kandydatów do zdobycia złotego medalu.

Warto dodać jeszcze, że z grupy B awans wywalczyły reprezentacje Stanów Zjednoczonych i Japonii.

Nie przegap