Obserwuj w Google News

Oto kadra siatkarzy na nowy sezon. Jeden wielki powrót i wielki nieobecny

2 min. czytania
26.04.2023 13:52
Zareaguj Reakcja

Nikola Grbic odkrył karty i opublikował listę powołanych 30 siatkarzy do szerokiej kadry na sezon 2023. Wśród wielkich nieobecnych nie sposób nie wymienić Fabiana Drzyzgi. Jest jednak również jeden wielki powrót i mowa tu o rekonwalescencie Wilfredo Leonie.

Nikola Grbic
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Kilku debiutantów, jak Michał Gierżot czy Sebastian Adamczyk, oraz wracający do drużyny narodowej Wilfredo Leon czy Artur Szalpuk znaleźli się wśród 30 siatkarzy powołanych przez trenera reprezentacji Polski Nikolę Grbica do szerokiej kadry na sezon 2023.

Poza Gierżotem ze Stali Nysa i Adamczykiem z GKS Katowice, z debiutantów powołania, o których związek poinformował na stronie internetowej, otrzymali Dawid Dulski z Aluronu CMC Warta Zawiercie, libero Indykpolu AZS Olsztyn Kuba Hawryluk czy Mikołaj Sawicki z Trefla Gdańsk.

Oto kadra polskich siatkarzy na sezon 2023

W szerokiej kadrze znaleźli się wszyscy ubiegłoroczni wicemistrzowie świata, m.in. Kamil Semeniuk, Mariusz Bieniek, Aleksander Śliwka, Marcin Janusz, Paweł Zatorski czy Bartosz Kurek. Szansę na grę w zespole narodowym będą też mieć m.in. Wilfredo Leon, który poprzedni sezon reprezentacyjny stracił z powodu kontuzji, oraz Artur Szalpuk. Spośród nieobecnych uwagę zwracają nazwiska zawodników Asseco Resovii Rzeszów - rozgrywającego Fabiana Drzyzgi, którego nie było w kadrze również przed rokiem, i atakującego Macieja Muzaja.

Redakcja poleca

Jak zapewnił Grbic w krótkim nagraniu wideo na portalu PZPS, zamierza dać szansę i skorzystać z wszystkich powołanych. - Lista powołanych jest w tym roku dłuższa i zawiera 30 nazwisk. Każdy dostanie szansę, aby się pokazać, wdrożyć się w nasz system pracy, stać się częścią grupy i nas wspomóc - powiedział selekcjoner.

Grbic: "Chcemy jak najszybciej awansować do igrzysk"

Do 2 maja spośród powołanej "30" serbski szkoleniowiec będzie musiał wskazać zawodników, którzy zostaną zgłoszeni do rozgrywek Ligi Narodów, a pierwsze zgrupowanie kadry rozpocznie się 8 maja w Spale. Punktami kulminacyjnymi tego sezonu będą mistrzostwa Europy oraz kwalifikacje do igrzysk w Paryżu.

- Przed nami trzy ważne turnieje. Pierwszy to Liga Narodów, której finały odbędą się w Gdańsku, później czekają nas mistrzostwa Europy. To także będzie bardzo trudna impreza, ale liczę, że pozwoli nam się odpowiednio przygotować do ostatniego istotnego celu, jakim będą kwalifikacje olimpijskie. To będzie szalenie ważne, bo wszyscy chcemy jak najszybciej awansować do igrzysk, aby następnie móc w jak najlepszy sposób zaplanować przygotowania na rok olimpijski. To będzie długi i trudny sezon, ale mamy wielu zawodników, którzy są gotowi nas wesprzeć - zaznaczył. - Nie mogę się już doczekać początku sezon i mam nadzieję, że wkrótce się zobaczymy - zwrócił się na koniec do kibiców Grbic.

Szeroka kadra reprezentacji Polski siatkarzy na sezon 2023

  • rozgrywający: Jan Firlej, Marcin Janusz, Marcin Komenda, Grzegorz Łomacz;
  • przyjmujący: Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Michał Gierżot, Bartosz Kwolek, Wilfredo Leon, Mikołaj Sawicki, Kamil Semeniuk, Artur Szalpuk, Jakub Szymański, Aleksander Śliwka;
  • środkowi: Sebastian Adamczyk, Mateusz Bieniek, Norbert Huber, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Mateusz Poręba, Karol Urbanowicz;
  • atakujący: Bartłomiej Bołądź, Karol Butryn, Dawid Dulski, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Kurek;
  • libero: Kuba Hawryluk, Jakub Popiwczak, Kamil Szymura, Paweł Zatorski.

RadioZET.pl/PAP