Obserwuj w Google News

Polski siatkarz najlepszy na świecie. Zdeklasował konkurencję, nokaut

2 min. czytania
09.11.2023 15:21
Zareaguj Reakcja

Łukasz Kaczmarek został wybrany najlepszym siatkarzem na świecie w 2023 roku. Atakujący Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle i reprezentacji Polski nie miał sobie równych w klasyfikacji generalnej stworzonej przez portal voleybox.net. W pierwszej siódemce znalazło się jeszcze dwóch biało-czerwonych.

polscy siatkarze z trofeum Ligi Narodów
fot. Piotr Hukalo/East News

Za klasyfikację najlepszych siatkarzy odpowiada serwis volleybox.net, który specjalizuje się w statystykach od 16 lat. Zestawienie powstało na podstawie wyników uzyskiwanych w klubie i kadrze narodowej oraz za przyznawane nagrody indywidualne.

Przypomnijmy, że w tym roku Łukasz Kaczmarek był jednym z kilku siatkarzy, który wygrał praktycznie wszystko, co było do wygrania w sezonie klubowym i reprezentacyjnym. Z ZAKSĄ 29-latek nie wywalczył jedynie mistrzostwa Polski, ale sięgnął po krajowy puchar i Ligę Mistrzów. Z kolei z reprezentacją Polski zdobył wszystko: od Ligi Narodów, po złoty medal mistrzostw Europy oraz kwalifikację na IO w Paryżu.

Portal volleybox.net przyjął punktację, gdzie m.in. za ME i LM przyznawał zawodnikom po 80 punktów. Patrząc na atakującego z zespołu z Kędzierzyna-Koźla aż 450 punktów gracz zainkasował za same nagrody indywidualne. Za miano najlepszego blokującego i atakującego na mistrzostwach Europy otrzymał po 120 punktów, a za najlepszego atakującego w LN 90.

Łukasz Kaczmarek najlepszym siatkarzem w sezonie 2023

W sumie na koncie Łukasza Kaczmarka znalazło się 785 punktów, co dało mu niekwestionowane pierwsze miejsce. Drugi Miguel Angel Lopez stracił do siatkarza aż 83,5 punktu. Na trzeciej pozycji uplasował się Nimi Abdel-Aziz.

W pierwszej siódemce znalazło się jeszcze dwóch reprezentantów Polski. Piąta lokata przypadła Wilfredo Leonowi (628 punktów), a dwie pozycje niżej uplasował się Paweł Zatorski (573 punkty). Natomiast Aleksander Śliwka sklasyfikowany został na dwunastym miejscu, a Marcin Janusz wspólnie z Norbertem Huberem znaleźli się na 20. pozycji.

Źródło: Radio ZET/volleybox.net

Nie przegap