Obserwuj w Google News

Kwalifikacje do IO 2024: Kolejne ekipy dołączyły do Polaków. Oni wywalczyli awans

2 min. czytania
07.10.2023 17:10
Zareaguj Reakcja

Do polskich siatkarzy dołączyły kolejne reprezentacje, które wywalczyły awans na igrzyska olimpijskie 2024. W turnieju kwalifikacyjnym do IO rozgrywanym w Tokio olimpijski bilet wywalczyli Amerykanie, którzy w sobotę pokonali Serbię 3:0. Poza nimi olimpijskie przepustki trafiły do Japończyków, którzy wygrali ze Słowenią 3:0.

siatkarze reprezentacji Japonii
fot. Shuji Kajiyama/Associated Press/East News

Olimpijskie turnieje kwalifikacyjne rozgrywane są równolegle w trzech grupach. Poza Chinami i Tokio także w Rio de Janeiro. Z każdej imprezy awans do przyszłorocznych igrzysk w Paryżu uzyskają dwie najlepsze ekipy.

W Xi'an pewni awansu są obecnie jedynie Polacy. Ważny krok na drodze do wywalczenia kwalifikacji wykonali Belgowie, którzy w prawdopodobnie bezpośrednim starciu o drugie miejsce w grupie pokonali Kanadyjczyków 3:1. Siatkarze z kraju Klonowego Liścia mają szansę na awans jedynie w przypadku porażki Belgii z Bułgarią za trzy punkty oraz swojego zwycięstwa nad Meksykiem.

Teoretycznie w walce o bilet do Paryża pozostają Argentyńczycy, jednak muszą oni liczyć na niedzielne przegrane zarówno Belgii, jak i Kanady, a także swoją wygraną z Holandią.

Kwalifikacje do IO 2024: USA i Japonia z awansem

W stolicy Japonii kwestia awansu jest już rozstrzygnięta. Amerykanie z kompletem zwycięstw i punktów jako pierwsi zapewnili sobie kwalifikację, natomiast kilka godzin później dołączyli do nich gospodarze turnieju, którzy w bezpośrednim meczu o drugie miejsce w grupie pokonali Słoweńców.

Szósta kolejka spotkań zakończy się w nocy z soboty na niedzielę w Rio de Janeiro. Szansę na zapewnienie sobie awansu na jeden mecz przed końcem turnieju mają Niemcy, prowadzeni przez trenera Michała Winiarskiego, którzy do tej pory są niepokonani, a ich kolejnym rywalem będzie Katar.

PAP

Nie przegap