Obserwuj w Google News

Potęgi na horyzoncie. Polskie siatkarki poznały rywalki w kwalifikacjach IO

2 min. czytania
17.03.2023 15:45
Zareaguj Reakcja

Reprezentacja Polski siatkarek poznała rywali w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Paryżu. Biało-czerwone będą musiały pokonać co najmniej jedną z potęg, by w kraju zapewnić sobie bilety do Francji.

Martyna Czyrniańska
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER/EastNews

Losowanie grup kwalifikacyjnych IO Paryż 2024 odbyło się w piątek. Turnieje kobiet zostaną rozegrane w dniach 16-24 września w Polsce, Chinach i Japonii. Nasza drużyna jako gospodarz była rozstawiona, ale już po ujawnieniu podziału na koszyki i sposobu przydzielania kolejnych ekip było jasne, że podopieczne Stefano Lavariniego trafią na potężnych przeciwników.

Biało-czerwone zagrają w grupie C, a ich rywalkami będą: Włochy, USA, Niemcy, Tajlandia, Kolumbia, Korea Południowa oraz Słowenia. Zwłaszcza dwie pierwsze ekipy będą stanowiły ogromne wyzwanie.

Redakcja poleca

Kwalifikacje siatkarek IO Paryż 2024. Z kim zagrają Polki?

Amerykanki to aktualne mistrzynie olimpijskie, które dodatkowo będą miały rachunki do wyrównania za porażkę z Polkami w drugiej rundzie mistrzostw świata 2022. Nasza kadra rozegrała wówczas jedno z najlepszych spotkań w ostatnich latach i rozbiła utytułowane rywalki 3:0. Włoszki to z kolei brązowe medalistki tej imprezy, które w meczu o brąz ograły... USA.

Awans na igrzyska w Paryżu wywalczą po dwie najlepsze ekipy z każdej grupy. Pozostałe pięć miejsc "zostanie obsadzonych poprzez wyłonienie najlepszych jeszcze niezakwalifikowanych drużyn według Światowego Rankingu FIVB na koniec fazy wstępnej Siatkarskiej Ligi Narodów 2024".

W igrzyskach w Paryżu w 2024 roku wystąpi 12 reprezentacji męskich i 12 kobiecych. Zagwarantowany udział w obu ma tylko Francja jako gospodarz. Na igrzyskach w Tokio Francuzi wywalczyli złoty medal.

Kwalifikacje olimpijskie siatkarek Paryż 2024 - grupy

  • grupa A: Chiny (gospodarz), Serbia, Dominikana, Holandia, Kanada, Czechy, Meksyk, Ukraina
  • grupa B: Japonia (gospodarz), Brazylia, Turcja, Belgia, Bułgaria, Portoryko, Argentyna, Peru
  • grupa C: Polska (gospodarz), Włochy, USA, Niemcy, Tajlandia, Kolumbia, Korea Południowa, Słowenia

RadioZET.pl