Obserwuj w Google News

Ukazał się ranking FIVB po triumfie Polek. Świetne wieści

2 min. czytania
25.09.2023 12:18
Zareaguj Reakcja

Polskie siatkarki po sukcesie w kwalifikacjach do IO i zapewnieniu sobie olimpijskich przepustek do stolicy Francji umocniły się w rankingu FIVB na siódmym miejscu. Mimo to biało-czerwone są o krok od szóstych Chinek. Na fotelu pozostała reprezentacja Turcji.

Martyna Czyrniańska
fot. PAP

Zawodniczki Stefano Lavariniego w fenomenalnym stylu zakończyły sezon reprezentacyjny. Po wywalczeniu brązowego medalu Ligi Narodów i dotarciu do 1/4 finału ME biało-czerwone podczas turnieju kwalifikacyjnego do IO 2024 w Łodzi wywalczyły awans na imprezę czterolecia. Polki finalnie zajęły drugie miejsce, wygrywając sześć z siedmiu spotkań. Jednocześnie ich wyniki przełożyły się na ranking FIVB, w którym powiększyły swój dorobek o nieco ponad 12 punktów. W związku z porażką, jaka przydarzyła im się z Tajlandią (2:3) nasze siatkarki straciły aż 9,68 pkt.

Niemniej jednak dzięki wygranym z mocniejszymi rywalkami - Włoszkami i Amerykankami biało-czerwone umocniły się na szóstej lokacie w zestawieniu i znacznie przybliżyły się do następnych drużyn. Za triumf nad Italią na ich konto powędrowało 7,89 pkt, a za zwycięstwo z USA 9,29 pkt. Do szóstych Chin tracą 1,76 pkt, a do piątych Włoszek nieco ponad jedenaście.

Polskie siatkarki utrzymały szóste miejsce w rankingu FIVB

Zdecydowanym liderem pozostaje Turcja, która zanotowała fantastyczny sezon. Wygrała Ligę Narodów, zdobyła złoty medal mistrzostw Europy i uzyskała awans na igrzyska. Reprezentacja prowadzona od niespełna roku przez Daniele Santarellego wygrała zawody kwalifikacyjne w Tokio z kompletem zwycięstw.

Ranking FIVB jest niezwykle ważny w kontekście kwalifikacji olimpijskich. Obecnie siedem zespołów ma zagwarantowany start w Paryżu: Francja jako gospodarz oraz Polska, Stany Zjednoczone, Turcja, Serbia, Dominikana i Brazylia. Pozostałych pięciu uczestników zostanie wyłonionych na podstawie rankingu, przy czym w pierwszej kolejności miejsce otrzymają przedstawiciele kontynentów, które nie zakwalifikowały jeszcze swojego reprezentanta na igrzyska - obecnie są to Azja i Afryka.

Ranking FIVB: Na którym miejscu Polki?

  1. Turcja 397,456 pkt
  2. USA 358,62
  3. Brazylia 352,55
  4. Serbia 350,86
  5. Włochy 338,97
  6. Chiny 329,65
  7. Polska 327,89
  8. Dominikana 308,86
  9. Japonia 305,09
  10. Holandia 287,94
Nie przegap

PAP