Kwalifikacje olimpijskie w Polsce! Kapitalna wiadomość dla kibiców

08.03.2023 15:02

Polska zorganizuje jeden z turniejów kwalifikacyjnych siatkarek do igrzysk olimpijskich w Paryżu - przekazały wspólnie Polski Związek Piłki Siatkowej oraz Międzynarodowa Federacji Piłki Siatkowej. Impreza odbędzie się w dniach 16-24 września 2023 roku.

Zuzanna Górecka i Joanna Wołosz
fot. Piotr Matusewicz/East News

Turnieje kwalifikacyjne kobiet zostaną rozegrane w dniach 16-24 września w Polsce, Chinach i Japonii, natomiast mężczyźni będą grać w Brazylii, Chinach i Japonii od 30 września do 8 października. Losowanie uczestników poszczególnych turniejów odbędzie się 17 marca o godz. 13 w Lozannie.

- Cieszę się, że tak znakomity skład gospodarzy zapewnił sobie organizację tegorocznych olimpijskich turniejów kwalifikacyjnych – komentował prezydent FIVB Ary Graca. – Wszyscy gospodarze mają imponujące referencje i serdecznie powitają sportowców w tych tak wyczekiwanych kwalifikacjach. Jestem pewien, że wszystkie sześć wydarzeń będzie wspaniałym świętem dla naszego sportu i kibiców, podczas gdy 24 najlepsze drużyny będą walczyć o sześć biletów na igrzyska olimpijskie - dodał.

Siatkówka - zasady kwalifikacji IO Paryż 2024

W turniejach kwalifikacyjnych weźmie udział najlepszych 24 reprezentacji męskich i 24 kobiecych według rankingu FIVB [Polacy są na pierwszym miejscu, Polki na dziesiątym - red.], które zostaną podzielone na grupy ośmiozespołowe. Awans do igrzysk zapewnią sobie po dwie najlepsze drużyny z każdego turnieju.

Pozostałe pięć miejsc olimpijskich dla mężczyzn i pięć dla kobiet - jak wyjaśnia PZPS - "zostanie obsadzone poprzez wyłonienie pięciu najlepszych jeszcze niezakwalifikowanych drużyn według Światowego Rankingu FIVB na koniec fazy wstępnej Siatkarskiej Ligi Narodów 2024", ale z zachowaniem "zasady uniwersalności", żeby w igrzyskach były reprezentowane zespoły z wszystkich kontynentów.

W igrzyskach w Paryżu w 2024 roku wystąpi 12 reprezentacji męskich i 12 kobiecych. Zagwarantowany udział w obu ma tylko Francja jako gospodarz. Na igrzyskach w Tokio Francuzi wywalczyli złoty medal.

loader

RadioZET.pl/PAP/pzps.pl