Obserwuj w Google News

ZAKSA bliżej tytułu mistrza Polski. Jastrzębski musi odrabiać straty

2 min. czytania
04.05.2022 22:00
Zareaguj Reakcja

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zrobiła pierwszy krok w kierunku odzyskania tytułu mistrza Polski. W pierwszym spotkaniu finałowym podopieczni Gheorghe Cretu aktualnego mistrza Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 27:25, 25:23). Drugi mecz w sobotę w Jastrzębiu-Zdroju.

ZAKSA - Jastrzębski
fot. PAP

W finale play off rywalizują wicemistrz ZAKSA z aktualnym jeszcze mistrzem Polski Jastrzębskim Węglem. W półfinałach kędzierzynie pokonali 2-1 Aluron CMC Wartę Zawiercie, zaś zespół z woj. śląskiego 2-0 PGE Skrę Bełchatów.

Początek inauguracyjnej odsłony środowego spotkania był bardzo zacięty. Pierwszy punkt wywalczyli jastrzębianie, ale potem dziesięć razy zanotowano remis. Gdy było 12:12, efektownym atakiem z lewego skrzydła popisał się Aleksander Śliwka. Następny punkt ZAKSA zdobyła bezpośrednio z zagrywki (Kamil Semeniuk) i trener jastrzębian poprosił o czas. Jego reprymenda była na tyle skuteczna, iż po chwili było 14:13. Jastrzębski Węgiel nie zdołał już w tym secie doprowadzić do remisu.

Po asie serwisowym Śliwki było 18:15, zaś po chwili dobrze uderzył tzw. piłkę przechodzącą Semeniuk. Po tym jak Kaczmarek i ponownie Semeniuk wyprowadzili swój zespół na prowadzenie 21:15, stało się jasne, kto będzie prowadzić 1:0 w setach.

ZAKSA - Jastrzębski Węgiel [WYNIK 5.05]

Przy wyniku 24:20 dobrym atakiem popisał się Stephen Boyer, ale w trakcie kolejnej akcji siatkarze z Jastrzębia-Zdroju dotknęli siatki.

Redakcja poleca

W drugim secie walka punkt za punkt trwała niemal przez cały czas. ZAKSA prowadziła 24:22, ale rywale zdołali doprowadzić do gry na przewagi. Zespół z woj. opolskiego wykorzystał dopiero czwartą okazję do zakończenia odsłony, przy wyniku 26:25 w aut zaatakował Rafał Szymura.

Mecz skończył się wynikiem 3:0, chociaż w ostatnim secie było 23:23. Jednak w kolejnej akcji dobrym atakiem ze środka popisał się Smith, zaś potem punkt blokiem zdobyła ZAKSA.

MVP spotkania wybrano Śliwkę.

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - Jastrzębski Węgiel 3:0 (25:21, 27:25, 25:23).

Składy

  • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Kamil Semeniuk, Norbert Huber, Marcin Janusz - Erik Shoji (libero) - Bartłomiej Kluth.
  • Jastrzębski Węgiel: Łukasz Wiśniewski, Jan Hadrava, Rafał Szymura, Jurij Gladyr, Benjamin Toniutti, Tomasz Fornal - Jakub Popiwczak (libero) - Szymon Biniek, Stephen Boyer, Eemi Tervaportti, Trevor Clevenot.

RadioZET.pl/PAP, Rafał Czerkawski